Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.5.2010

Laurent Binet – HHhH

Setkání s autorem, nositelem Goncourtovy ceny za románovou prvotinu 2010

 

 

 

 

Dva českoslovenští parašutisté pověření Londýnem mají za úkol zavraždit Reinharda Heydricha, říšského protektora Čech a Moravy, přezdívanému ras nebo také nejnebezpečnější muž třetí říše. Po několika měsících příprav, je postřelen při projížďce Prahou ve svém mercedesu a na následky zranění posléze umírá. Atentátnící se před bláznivým honem svých pronásledovatelů, ukryjí v kostele v centru Prahy. 

HHhH je akronym vymyšlený jednotkami SS, který v němčině znamená "Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich" (Himmlers Hirn heisst Heydrich).
Převážná část příběhu se odehrává v letech 1938-1942.

Vyprávění je tvořeno krátkými kapitolami vyprávějících o různých událostech na různých místech a v různých dobách, ale všechny směřují do Prahy, kde proběhl atentát. Všechny osoby vystupující v knize skutečně existovaly, nebo ještě žijí. Autor podává věrné vyobrazení skutečnosti. Jak vyprávět o Historii? Tato otázka vede Bineta k tomu, že se několikrát objeví sám na scéně, aby objasnil podmínky, ve kterých tvořil, seznamuje čtenáře s průběhem svého výzkumu, se svými pochybami a úvahami. Ukazuje, že historická prava je určitou posedlostí a zároveň pátráním bez konce. 

 

 

Laurent Binet má 37 let, narodil se v Paříži. Svoou vojenskou službu vykonal na Slovensku, několik let žil střídavě v Paříži a Praze. Je profesorem francouzštiny v Seine-Saint-Denis a vede rovněž kurzy na univerzitě. HHhH je jeho první román.

Vstup volný.

Rezervace na tel. čísle: 01 53 73 00 22 nebo na emailové adrese : ccparis@czech.cz.

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

26.5.2010

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala