Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.7.2018 19:00

Pojďme na tanec! Skupina VerTeDance na BE festivalu v Birminghamu

Moderní scénický tanec je poměrně těžce uchopitelnou disciplínou. Jeho tendenci vznášet víc otázek než odpovědí odsuzují zlé jazyky za samoúčelnost a neproniknutelnost sdělení, která diváka svádí k tomu dožadovat se vysvětlení. Toho se chopila Petra Tejnorová. S mírou poťouchlého humoru a pěti tanečníky k ruce píše “manuál pro vystrašené diváky,” ve kterém představuje postup jak překonat ony “současné strachy.” Její taneční show si hraje s ironií i divákem, ať už tím vystrašeným, nebo tím tanečně velmi zběhlým.

Stručný manuál pro vystrašené diváky.
Několik lekcí o jednom ohroženém druhu.
Tělesný dokument o současném tanci.

Tvůrčí tým:
Tvorba, tanec, choreografie
: Tereza Ondrová, Helena Arenbergerová, Martin Talaga, Helena Araújo, Halka Třešnáková
Dramaturgie: Marta Ljubková
Asistent režie a choreografie: Matthew Rogers
Light Design: Katarína Ďricová
Scénografie: Adriana Černá
Sound Design: Dominik Žižka
Přípravné dílny: Jaro Viňarský, Matthew Rogers, Peter Šavel
Producent: VerTeDance, danceWATCH – Karolína Hejnová

Představení se uskuteční ve středu 4. července v 19:00

na adrese Birmingham Repertoary Theatre, Centenary Square, Broad Street, Birmingham B1 2EP

Cena za lístek od £12

Online booking

VerTeDance

Taneční skupina VerTeDance vznikla v roce 2004 jako trio tvořené tanečnicemi a choreografkami Veronikou Knytlovou a Terezou Ondrovou a světelným designérem Pavlem Kotlíkem. Za 14 let existence vytvořili VerTeDance téměř 20 projektů a spolupracovali s množstvím výrazných tanečních osobností české i zahraniční scény.

Soubor je držitelem mnoha ocenění, mimo jiné ceny pro Tanečnici roku (2010, 2017), ceny za Nejlepší světelný design (2012, 2014 a 2017) či Ceny divadelních novin (2012, 2014).

VerTeDance jsou jedinou českou skupinou, která získala třikrát nejprestižnější ocenění v oblasti současného tance – cenu za Taneční inscenaci roku, a to v roce 2005 (Tichomluva), 2012 (Kolik váží vaše touha?) a 2014 (KOREKCE).

V roce 2015 byla VerTeDance udělena cena BE Audience Award 2015 a Mess Festival Award 2015 v rámci BE festivalu v Birminghamu a prestižní ocenění Herald Angel Award 2015 na Fringe festivalu v Edinburghu za inscenaci Korekce.


Petra Tejnorová

Petra získala magisterský titul na Katedře alternativního a loutkového divadla na DAMU. Ve své tvorbě testuje možnosti vztahu mezi hercem a divákem, pátrá po nových pozicích, které by divadlo v současném světě mohlo zaujímat, experimentuje s žánry fyzického a dokumentárního divadla i s divadelními konvencemi obecně. V tomto duchu se nesou její původní autorské počiny i hostující režie. Zvláštní důraz klade na týmovou práci, snaží se přicházet s novými postupy a přistupovat k tvorbě jako procesu, z něhož výsledné představení vzejde jako jedinečná událost. Ve svých posledních projektech se Tejnorová zaměřila na osobní příběhy lidí různých národností a původu, které následně vypráví pomocí různorodých audiovizuálních postupů a technik. Když Petra Tejnorová pracuje s textem, jde jí o uvolnění struktur dramatického materiálu. Skládá jej potom do non-fikčních útvarů jako jsou koláže, montáže apod. Zajímá se i o tzv. otevřené texty - tedy takové, které nejsou původně dramatické. Tejnorová spolupracovala s významnými divadly v Čechách, např. Nová scéna Národního divadla, Dejvické divadlo, Divadlo Archa, Divadlo Minor, Alfa, Divadlo PONEC, Alfred ve Dvoře, Roxy/Nod a Disk.

Za podpory: MHMP, MKČR, METROSTAV, Tanec Praha / Ponec – divadlo pro tanec, ALT@RT

Součástí BE Festival.

 

 

 

Místo konání:
Birmingham Repertory Theatre,Centenary Square,Broad Street,BirminghamB1 2EP
Datum:

4.7.2018 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala