Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.9.2020 17:00

Lístek do Nového světa

Projekt Lístek do Nového světa mapuje osudy 16 vyjímečných osobností kulturního světa první republiky, umělců, kteří opustili na počátku druhé světové války svůj domov, protože se obávali perzekuce, nebo se rozhodli, že nechtějí žít v totalitním státě. Jako cíl své emigrace viděli Spojené státy, které byly zpočátku neutrální a kde věrně přetrvávaly demokratické ideály. Palubní lístek pro ně předznamenal vstup na americkou kulturní scénu, kterou svou tvorbou výrazně poznamenali a ovlivnili.

Lístek do Nového světa: představení projektu v internetové besedě 

10. Září, 23:00 hod. SEČ


Moderátoři: Eva Heyd, Marek Milde

Hosté: Julia Hammid, Véronique Firkušný, Ladislav Zikmund Lender

Tento multimedialní projekt je organizován ve spolupráci z Czech National Trust a bude pokračovat jako výstavní projekt v Národní budově.

Výstava Lístek do Nového světa, která otevře v roce 2021 na podzim budou dále spolupracovat organizace BBLA, DAHA a další české instituce v Americe. 

 

Samotná cesta do emigrace v napjaté atmosféře konce třicátých a počátku čtyřicátých let byla často velmi složitá i nebezpečná. Byla ale jen počátkem na překážkové dráze. Po přistání bylo potřeba najít práci, naučit se jazyk a zvyknout si na v mnoha směrech odlišné prostředí. Pro umělce, doma často už věhlasné, to znamenalo začít téměř úplně od začátku. Konkurence byla velmi silná a důležité kontakty chyběly. Přesto se jim podařilo uspět a přinést svůj jedinečný příspěvek do pokladnice tohoto mnohonárodnostního prostředí.

  V internetové besedě, která projekt Lístek do Nového světa s předstihem uvede, vzpomínají Julia Hammid a Véronique Firkušný na své mimořádné otce - fotografa a filmového dokumentaristu Alexandra Hammida a klavírního virtuosa Rudolfa Firkušného. Ladislav Zikmund Lender, český historik architektury připomene osudy a aktivity architekta a inženýra Jaroslava Polívky, který se podílel na některých projektech slavného Frank Llyod Wrighta. Součástí besedy, kterou bude provázet kurátorka projektu Eva Heyd, je úvodní krátký film, který vznikl v produkci organizace Czech National Trust. 

 

                                                                              Frank Loyd Wright a Jaroslav Polívka: Butterfly Bay Bridge, kredit - archiv Ron Polívka 

 
Archivní fotografie: J. J. Polívka, Berkeley, 1952, archiv Ron Polívka, Alexander Hackenschmied: Z cesty po USA, 1936, archiv galerie Artinbox, Rudolf Firkušný a Bohuslav Martinů 1943, Foto Miloš Šafránek  

 

  

Eva Heyd, narozená v Praze začala po studiu žurnalistiky na Karlově univezitě svou profesní dráhu jako novinářka a fotografka v někdejším Československu. V roce 1985 emigrovala do Spojených států, kde žila a pracovala jako fotografka pro prestižní muzea a galerie dvacet let. V roce 2005 se vrátila do České republiky a usadila se v městečku Rožmitál pod Třemšínem. V současné době pracuje jako projektová managerka neziskové organizace Czech National Trust, která se snaží o zachování kulturního dědictví. Je také aktivní jako novinářka, fotografka a spisovatelka. Učí a je kurátorkou uměleckých výstav. Často se zaměřuje na programy, které spojují českou a americkou kulturu. Ve své volné umělecké tvorbě se sosustřeďuje na projekty, jenž experimentují s využitím fotografického obrazu. Vystavovala v galeriích jak v New Yorku, tak v jiných částech USA  a rovněž v Evropě.

 

Eva Heyd, Foto: Petr MakovičkaChcete-li mít přehled o nových událostech v Českém centru New York, přihlaste se k odběru našeho týdenního Newsletteru ZDE.

 

 

 

 

Místo konání:
Online
Datum:

10.9.2020 17:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala