Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.1.2009 0:00 - 0:00

Literární Evropa: Česká republika

Jaroslav Rudiš (Praha)

 

V Grandhotelu, který se tyčí jako jehla na severočeském Ještědu, pracuje Fleischman, mladý muž, který ještě nikdy neopustil město pod Ještědem. V hotelu pracuje jako „děvče pro všechno“, je však nadšený větrem a plujícími oblaky na nebi, které pro něj představují symboly svobody. Lidem se Fleischman vyhýbá, nejraději by před nimi a vůbec před svým dosavadním životem utekl. Z nenadále se ale v hotelu objeví jistý německý host, který pověří Fleischmana tajuplnou misí. Ta se týká minulosti města na úpatí Ještědu, když se ještě jmenovalo Reichenberg a bývalo obydleno Němci. Fleischman je konfrontován se svou minulostí v okamžiku, kdy se seznámí s novou servírkou Grandhotelu Iljou, ve které najde spřízněnou duši.

“Spektrum tragikomických postav autor vykreslil s citlivostí Bohumilu Hrabalovi vlastní,” hodnotí román Grandhotel od Jaroslava Rudiše český literární kritik Radim Kopáč, který je českému a německému čtenářskému publiku znám především jako autor Nebe pod Berlínem.

 

Návštěvníci Berlinále mohli již v únoru 2007 shlédnout filmovou verzi románu Grandhotel v režii Davida Ondříčka. Začátkem prosince vydalo nakladatelství Luchterhand také jeho německý překlad od Evy Profousové. Čtení z románu a následný rozhovor s Jaroslavem Rudišem moderuje Thomas Wohlfahrt z  Literaturwerkstatt Berlin.

 

Literární večer je společnou akcí European Union National Institutes for Culture (EUNIC), Evropské komise, Literaturwerkstatt Berlin a Českého centra.

 

Pátek, 30.1., 18.00 hod.

Zastoupení Evropské Komise

Unter den Linden 78, 10117 Berlin

Vstup zdarma

Prosíme o ohlášení účasti do 23.1. na comm-rep-ber-anmeldung@ec.europa.eu

 

> měsíční program 

 

Foto: Petr Jedinák

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

30.1.2009 0:00 - 0:00

Organizátor:

Zastoupení Evropské Komise


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala