Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.4.2016 11:00 - 24.4.2016 11:00

Literární program na Knižním Arzenálu

České centrum Kyjev připravilo pro návštěvníky Knižního Arzenálu spoustu zajímavých setkání s hosty z České republiky.

 

 

21.04., čtrvrtek

  • 10.00 – 11.00 / Scéna Café Evropa - Laboratoř kulturní diplomace

účastníci: Lucie Řehořiková, moderátorka: Oksana Rozumná

Během Knižního Arsenálu proběhne čtyři setkání se známými osobnostmi z oblasti kulturní diplomacie. Cílem projektu je promluvit o úspěchu a problémech mezinárodní kulturní komunikace. Pozornost bude věnována obrazu Ukrajiny ve světě, kulturním značkám různých zemí a specifice kulturní diplomacie, ničení stereotypů pomocí umění a navázaní kulturní komunikace.


  • 11.00 – 12.30 / Hala « Barvy» - Lekce: Současná česká poezie: kdo, o čem a pro koho?

lektorka: Iryna Zabiiaka

Co se změnilo na českém literárním jevišti po roce 1989? Čí jména se vrátily po zákazu? Jaké nové básníci stali tváří českého literárního života během posledních 25 let? Jaká je tá tvář? Jaké má oči? Jaké má rty? Jakou má řeč a o čem mluví?

Můžeme nějak srovnat dnešní role básníka na Ukrajině a v Česku? Kdo žije líp a jak se to dá poznat? Jaký má náklad česká poetická kniha? Jaký má formát? Kolik se prodává? Kolik lidí navštěvuje autorské čtení v Česku? Co má udělat český básník, aby dostal Státní cenu za literaturu? Bude z toho štʼastný?

Když znáš něco navíc o jiných, líp rozumíš také tomu, kdo jsi ty.


22.04., patek

  • 15.00 – 16.20 / Scéna «Meridián» - Diskuse: K sobě navzájem. Stereotypy o obyvatelích různých regionů uvnitř naší země

účastníci : Jaromír Štětina / organizátoři Knihkupectví Je

Kdy se na Ukrajině rozvinul stereotyp o «doněckých»? Jestli je patrna dynamika změny toho obrazu v letech 2014-2016? Stereotypy o Halyčanech jako o banderovcích – jestli jsou potvrzené? Jaké existují stereotypy, kdy se objevily a jak se projevují – o dalších regionech (o obyvatelích Volyni, Zakarpatí, Bukovyny, o charkovanech a jiných). Co se dá udělat pro odhalení mýtů a pro vymazání úražlivých škodlivých označení?

Účastníci: Oksana Michejeva (profesorka z Doněcka, která prováděla výzkum o regionálních identitách ještě před Majdanem a o obrazu přestěhovalců už po válce a migrační vlně); Viktoriya Sereda (socioložka, která vedla velmi vážný a všestranný výzkum o stereotypech o různých regionech na Ukrajině na základě 6 tisíc dotazníků (norma – 2 tisíce); Francesco Alberti – italský autor knihy o NDR, který může mluvit o stereotypech západních Němců o východních a naopak hned po pádu Berlínské zdi, také může mluvit o stereotypech severních Italů o jižních a naopak. Možná, Kateryna Novikova (kulturoložka).

 

  • 16.30 – 17.50 / Scéna «Meridián» - Český underground: z podzemí na hrad

lektorka: Teťana Okopna, host: Jáchym Topol

«Čím víc je mainstream v hajzlu, tím je v undergroundu lépe a útulněji.»

František Stárek Čuňas

Jaké jsou kořeny českého undergroundu, jak a kdy se objevil tento fenomén na české hudební a literární scéně komunistického Československa? Co společného mají stodolní koncerty opilých hudebníků, skvostní básně a budoucí prezident ČR?

Tato lekce je snahou o výstižné a stručné představení fenoménu dlouhých vlasů, dějin nejznámějších hudebních kapel jako PPU nebo DG307, pokusem přiblížit život a tvorbu Ivana Magora Jirouse, autory kolem časopisu Vokno, českou beatnickou poesie a autory z druhé vlny undergroundové literatury 80. let.

Na toto téma bylo napsáno desítky publikací a natočené 40-dilný seriál, ale návštěvníci Arsenalu budou mít unikátní možnost slyšet příběh českého undergroundu od jeho bezprostředního účastníka a pamětníka, českého současného spisovatele Jáchyma Topola.


 

23.04., sobota

  • 11.00 – 11.50 / Scéna «Meridián» - Prezentace knihy «Moc bezmocných» V. Havela

hosté: M. Žantovský, J. Topol, T. Okopna

  • 12.00 – 12.50 / Scéna «Meridián» - Pre-prezentace budoucího překladu do ukrajinštiny knihy M. Žantovského «Havel»

hosté: M. Žantovský, O. Stukalo, moderátorka: T. Okopna


  • 16.00 – 16.50 / Scéna «Meridián» - Prezentace knihy «Chladnou zemí» J. Topola

hosté: J. Topol, Т. Okopna, moderátorka: O. Zabužko


24.04., neděle

  • 11.00 – 12.30 / Scéna Café Evropa - Diskuse: «My» pro «ně» po Majdanu. Obraz Ukrajiny v zahraničí po Revoluci důstojnosti

účastníci: M. Žantovský
Co se změnilo v obrazu Ukrajiny po Revoluci důstojnosti? Jak může kulturní diplomacie změnit ten obraz?
účastníci: Yevhen Mahda, Tetyana Vodotyka, Philippe de Lara, Michael Žantovsky
moderátorka: Anastasia Levkova

 


Hosté:

Michael Žantovský

Michael Žantovský, 1949 r. nar., spisovatel, překladatel, textař, diplomat, psycholog. Vystudoval psychologii na Karlově univerzitě, po studiích pracoval ve Výzkumném psychiatrickém ústavu, od začátku osmdesátých let působil na volné noze jako překladatel, tlumočník, autor písňových textů a posléze i jako publicista pro agenturuReuters. Po revoluci v roce 1989 byl mj. poradcem prezidenta Václava Havla, velvyslancem ČR v USA, Izraeli a Británii, nyní působí jako ředitel Knihovny Václava Havla v Praze. Přeložil desítky knih z angličtiny (Baldwin, Doctorow, Heller, Mailer, Stoppard a další) a jednu z hebrejštiny, Příběh o lásce a tmě Amose Oze, je autorem mnoha doslovů, článků, esejů, je spoluautorem (s Oldřichem Kužílkem) knihy Svobodný přístup k informacím v právním řádu České republiky (2002). V roce 2014 vydal monografii Havel. K této knize podotýká: „Často se o Václavu Havlovi píše jako o politikovi, disidentu a bojovníkovi za lidská práva. Většinou se o něm nepíše jako o dramatikovi a spisovateli. Nebo se naopak píše to druhé a vynechá to první. Málo se o něm napsalo jako o mysliteli. A když už někdo postihl všechny vyjmenované oblasti, tak se málo psalo o něm jako o člověku. Já jsem se pokusil o jiný, celkový pohled.“

 


Jáchym Topol

Jáchym Topol, básník, prozaik a novinář, textař a hudebník, jeden z nejoriginálnějších českých spisovatelů. Narozen 1962 v Praze v intelektuální rodině s literární tradicí, po studiu na gymnáziu vystřídal řadu dělnických profesí, patřil k mladé vlně českého undergroundu a významně se podílel na vydávání samizdatu. Po roce 1990 pracoval jako novinář v předních českých periodikách, dnes je v čele Knihovny Václava Havla. Vydal dvě básnické sbírky Miluju tě k zbláznění (1991) a V úterý bude válka(1992). Nésledovalo osm prozaických titulů, například krátká próza Výlet k nádražní hale (1994), román Sestra (1994), novela Anděl (1995), převyprávěný soubor indiánských pohádek Trnová dívka(1997) a naposledy novela Cladnou zemí (2009), která letos péčí nakladatelství Tempora vychází v ukrajinštině. O svém spisovatelství říká: „K napsání knihy potřebujete spoustu samoty a spoustu soustředění, ale pokud ji napíšete a někdo ji vydá, měníte se okamžitě z introverta v extroverta. Normální člověk to nedělá, aby lezl vykládat o své duši do televize, dělal každou hodinu rozhovor s jiným novinářem, četl lidem nahlas svoje výplody… no, normální lidé nepíší.“


 

Jaromír Štětina


Jaromír Štětina, novinář, spisovatel, politik, nyní poslanec Evropského parlamentu za proevropsky orientovanou konzervativní stranu TOP09. Narozen 1943 v Praze, na tamějších univerzitách vystudoval ekonomii a přírodovědu. Od roku 1968 pracoval v dělnických profesích. Od sedmdesátých let uspořádal přibližně dvacet pět přírodovědných a sportovních výprav na Sibiř a do asijských zemí. Od roku 1990 pracoval jako redaktor Lidových novin v Moskvě, později se stal jejich šéfredaktorem. V roce 1994 patřil k zakladatelům novinářské agentury Epicentrum, kterou deset let vedl. Jako reportér se specializoval na válečné konflikty v Evropě, Asii a Africe. Jako novinář a filmař pracoval ve více než dvaceti válečných konfliktech. V roce 1999 stál u zrodu nadace Člověk v tísni. Své zkušenosti cestovatele a válečného zpravodaje zúročil v několika svých knihách. Mj. autorem románu o terorismu a velké ruské duši Bastardi (2006) a románu o čtvrtém přikázání Pergameny (2013). Ke svému poslednímu opusu dodává: „Proto jsem tu knihu psal – má hrdiny, kteří se dostávají do těžkých situací a nacházejí jednu zásadní obranu, aby je dějiny nesemlely: úctu k rodičům.“

 


 

Knižní Arzenál:

Předání cen vítězům Překladatelské soutěze Zuzany Roth

Filmový program na Knižním Arzenálu v Kyjevě

Literární program na Knižním Arzenálu

Laboratoř kulturní diplomacie na Knižním Arzenálu

Vydání knihy Václava Havla Moc bezmocných na Ukrajině

 

Místo konání:

Lavrska 10/12, Mystetskyj Arsenal

Datum:

Od: 21.4.2016 11:00
Do: 24.4.2016 11:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala