Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.12.2012 19:00

Literární večer na téma Josef Škvorecký

V lednu 2013 uplyne rok od smrti jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů 20. století Josefa Škvoreckého. Europa Nova, kulturní centrum zaměřující se na literaturu střední a východní Evropy a Balkánu, uspořádá v pondělí 10. prosince 2012 literární čtení na počest tohoto slavného spisovatele. Číst bude Xavier Hanotte, známý belgický spisovatel, překladatel a germanista. České centrum vás srdečně zve na tento večer strávený s českou literaturou, který proběhne v prostorách Europa Nova od 19:00 hodin.

Josef Škvorecký se narodil v Náchodě 27. září 1924.  Jeho manželkou byla spisovatelka Zdena Salivarová. Společně v roce 1969 emigrovali do Kanady a usadili se v Torontu, kde založili nakladatelství 68 Publishers. Jeho první román Zbabělci z roku 1958 kritizoval falešné vlastenectví a poměry v poválečném Československu. Postava Dannyho Smiřického je vlastně Škvoreckého alter-ego. Danny je hrdinou i v jeho dalších dílech - Tankový prapor, Prima sezóna, Mirákl a Příběh inženýra lidských duší. Jeho dílo bylo přeloženo do mnoha jazyků. Po roce 1989 vyšla většina Škvoreckého knih v českém překladu a Tankový prapor se dočkal i filmové adaptace. Nakladatelství 68 Publishers patřilo mezi československá exilová nakladatelství. Až do 90. let vydávalo exilové a v Československu komunisty zakázané autory.

Xavier Hanotte se narodil v Mont-Sur-Marchienne v Belgii v roce 1960. Jeho detektivní romány z doby první světové války v čele s bruselským kriminalistou Barthélemy Dussertem se v celé zemi dočkaly velkého úspěchu. Xavier Hanotte dále překládá knihy z angličtiny a holandštiny a je velkým nadšencem české literatury.

Europa Nova je kulturní centrum, které se zaměřuje na literaturu střední a východní Evropy a Balkánu. V prostorách centra si můžete zakoupit knihy v originálním jazyce i v překladu. Centrum též pořádá jazykové kurzy. Od začátku letošního školního roku Europa Nova otevřela kurzy rumunského jazyka. Literární čtení se zde pořádají minimálně dvě pondělí v měsíci.

Více informací: http://www.europanova.be/

Kdy: pondělí 10. prosince od 19:00 hodin

Kde: Europa Nova, 3E, Clos du Parnass, 1050, Brusel

Vstupné: 5€, pro studenty do 26 let vstup zdarma

Místo konání:

Europa Nova

Datum:

10.12.2012 19:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala