Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.3.2020 - 8.3.2020

Josef Pánek a Lenka Horňáková-Civade hosty literárního veletrhu v Bruselu

Bruselský knižní veletrh nabídne to nejlepší ze současné evropské prózy, poezie i dětské literatury a do historické budovy Tour & Taxi zavítají i dva čeští spisovatelé, Josef Pánek a Lenka Horňáková-Civade.                         

STÁNEK 206 (hala 2) PLACE DE L‘EUROPE

Josef Pánek se narodil v Praze, ale prožil část svého života v Norsku i daleké Austrálii. Profesí vědec zabývající se molekulární genetikou v roce 2013 vydal sbírku povídek. Láska v době globálních klimatických změn je jeho prvním  románem. Za příběh, jež se zabývá otázkou identity a tématem „cizince“, získal cenu Magnesia Litera.

Ukázka z knihy:

V životě jste nebyli v Indii, představte si to. Teď se ocitnete v indickém Bangalore, uprostřed kraválu, smradu, vřavy dopravy a lidí, a nemáte proti tomu obranu. Jste v bezpečí hotelu a konferenčního centra, a přesto jste vyděšenej jak malej králík. Odvážíte se ven a dojdete do slumu. V nepřehledném davu žen v sárí uvidíte indickou dívku v obyčejném triku a džínách. Vyfotíte si ji, protože je to jediné, co vás neleká. Ona si toho všimne a řekne vám plynnou angličtinou, ať její fotku okamžitě smažete. Pokrčíte rameny, vyhovíte jí a hodíte celou příhodu za hlavu.

 


 

Lenka Horňáková-Civade je česká spisovatelka a malířka žijící ve Francii. Její první francouzsky psaný román Giboulées de soleil, v českém překladu  Marie a Magdaleny (Argo), popisuje Československou společnost třicátých až osmdesátých let. Román v roce 2016 získal Renaudotovu cenu gymnazistů. Druhý francouzský román Une verrière sous le ciel získal cenu Richelieu de la Francophonie 2019, v Česku byl vydán pod názvem Grófka (Argo).

Tento rok také vyjde, a to v autorčině vlastním překladu, román Symfonie nového světa (ve francouzštině vyšel v roce 2019 stejně jako autorčiny předchozí tituly v nakladatelství Alma Editeur). Málo známý příběh českého konzula v Marseille, Vladimíra Vochoče, se věnuje tématu odboje a lidské dobroty v těžkých časech druhé světové války.

 

Sledujte EUNIC Brussels na Facebooku.

Program Place de l'Europe najdete zde.

Argo Publishing

Kdy: 5. – 8. 3. 2020

Kde: Tour & Taxis Avenue du Port 86C, 1000 Brusel

STÁNEK 206 (hala 2) PLACE DE L‘EUROPE


Místo konání:

Tour & Taxis Avenue du Port 86C, 1000 Bruxelles

Datum:

Od: 5.3.2020
Do: 8.3.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala