Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.2.2018 - 25.2.2018

Čeští spisovatelé na knižním veletrhu v Bruselu

Knižní veletrh „Foire du livre“ v Bruselu, událost s více než 40letou tradicí, znovu přivítá milovníky knih v prostorách Tour & Taxis. Letos poprvé se zúčastní také Česká republika – bude sdílet stánek spolu s dalšími zeměmi Visegrádské čtyřky, Maďarskem, Polskem a Slovenskem.  Představitelé současné české literatury Jaroslav Rudiš a Michal Ajvaz při této příležitosti promluví o své tvorbě a setkají se svými příznivci.

ČÍSLO STÁNKU VISEGRÁDSKÉ ČTYŘKY JE 116

V poslední únorové dny se prostory bruselského Tour & Taxis přemění v rozsáhlou knihovnu. Tradiční literární setkání přivítá ve dnech 22. – 25. 2. 2018 autory, čtenáře a nakladatele. Populární spisovatelé budou diskutovat mezi sebou v rámci debat organizovaných veletrhem a setkávat se s milovníky literatury při řadě autogramiád a představování knih. Autory, kteří budou v Bruselu reprezentovat Českou republiku, jsou Jaroslav Rudiš a Michal Ajvaz.

 

Michal Ajvaz je průkopníkem současné literární fantastiky – evropské verze magického realismu. Vystudovaný estetik se ve svých dílech zabývá konceptem uvažování latinskoamerických Indiánů, z něhož vychází jeho autorský styl. Ajvazovy knihy jsou plné fantastických symbolů, krajin za zrcadlem, hříček a paralelních světů. Za jednu z nich, román Lucemburská zahrada, na který čerpal inspiraci při procházkách kolem pařížské Seiny, získal v roce 2012 cenu Magnesia Litera. Kromě té je Michal Ajvaz držitelem také ceny Jaroslava Seiferta, a to za knihu Prázdné ulice. Na veletrhu budou však prezentovány především knihy Zlatý věk a Druhé město, jež byly přeloženy do francouzštiny a jsou tedy známé místnímu publiku.

Debata s Michalem Ajvazem se bude konat v pátek 23. 2. 2018 v 18:00. Téma setkání je „Literatura se rodí na západě“.  Kromě českého autora bude možnost slyšet Maďarku Krisztinu Tóth a slovenskou autorku Ursulu Kovalik. Osobní setkání s autorem proběhne posléze, v 19:30, na stánku zemí Visegrádu. 

Jaroslav Rudiš je český autor střední generace, který uspěl již se svou prvotinou Nebe pod Berlínem. Ta byla přeložena do 7 jazyků a získala ocenění Jiřího Ortena. Později vydal s kreslířem Jaromírem Švejdíkem také trilogii komiksů Alois Nebel o česko-německém výpravčím vlaků. Ten byl zfilmován a v r. 2012 získal Evropskou filmovou cenu za nejlepší animovaný film. Ve svých dílech se často vrací do Německa, kde studoval a kde stále střídavě žije.

Tři jeho knihy, které byly přeloženy do francouzštiny, budou prezentovány na veletrhu: Národní třída, Konec punku v Helsinkách a výše zmíněná Alois Nebel.

Jaroslava Rudiše bude možnost slyšet během diskuse 24. 2. v 12:00. Zúčastní se ho spolu s maďarským spisovatelem Benedekem Totthem. Ve 14:00 pak proběhne na stánku V4 setkání s autorem a autogramiáda.

 

Kdy: 22. – 25. 2. 2018

Kde: Tour & Taxis, Avenue du Port 86C, 1000 Brusel

Debaty:

Michal Ajvaz – 23. 2. 2018 – 18:00

Jaroslav Rudiš – 24. 2. 2018 – 12:00

Setkání s autory na českém stánku:

  Michal Ajvaz -  23. 2. 2018  – 19:30

Jaroslav Rudiš – 24. 2. 2018 - 14:00

Více informací o programu na oficiálních stránkách veletrhu.

 

 

 

Spoluorganizátoři:

S podporou:

 

 

 

 

 

Místo konání:

Datum:

Od: 22.2.2018
Do: 25.2.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala