Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.4.2014 20:00

Broken Music / Re:Broken Music

Koncerty Broken Music Milana Knížáka slaví 50 let. Zároveň se loučí legendární berlínský hudební obchod s galerií gelbe MUSIK, který dál bude pokračovat jako „Archiv Broken Music“. To se v Berlíně připomene hudební performancí.

Pojem „Broken Music“ má původ u českého umělce Milana Knížáka, který tak na počátku 60. let 20. století pojmenoval své koláže z gramofonových desek. “...Nápad vytvářet destruovanou hudbu jsem dostal v roce 1964... Desky jsem přelepoval, přemalovával, opracovával ohněm, rozřezával a část různých desek pak slepoval, abych docílil co možná největšího kontrastu zvuku... Během následujícího přehrávání desek (což nepřežil přehrávač ani gramofonová jehla) vznikla zcela nová hudba – neočekávaná, drásavá, agresivní, ale také plná humoru...“ (Milan Knížák, Broken Music)

V minulých letech se konalo několik koncertů Milana Knížáka a Opening Performance Orchestra. Toto těleso vychází ve svých skladbách z tzv. 'fraction music'. Volně podle motta “žádné rytmy – žádné melodie – žádné harmonie“ se výchozí tón digitálně destruuje, roztříští a nekompromisně oloupí o všechny své původní atributy. Vedle vlastních skladeb interpretuje ensemble také díla jiných autorů, s nimiž pociťuje myšlenkovou spřízněnost, jako mj. v Re:Broken Music, která čerpá z destruované hudby Milana Knížáka.

Ideou Re:Broken Music bylo vytvořit za využití principů 'fraction music' svým způsobem novou, digitální verzi skladby Milana Knížáka.

Opening Performance Orchestra je sedmičlenný soubor z Prahy, založený v roce 2006, který se žánrově pohybuje mezi elektronickou hudební avantgardou 20. století a aktuální japonskou Noise Music.

Broken Music byl ale také název jednoho z nejvýznamnějších vystavovaných projektů Galerie gelbe MUSIK. První prezentace výstavy se konala v roce 1989 v daadgalerie v Berlíně. Poté následovaly zastávky v Grenoblu, Sydney (na 8. Bienále), Montrealu (v rámci New Music America) a Roskilde.

Broken Music ukázalo práce výtvarníků, které vznikly s médiem gramofonové desky a pro něj: gramofonové desky, obaly na gramofonové desky, předměty z gramofonových desek, instalace z gramofonových desek, s pracemi mj. od Jeana Dubuffeta, Yves Klein, Ben Vautiera, John Cage, Joseph Beuys, Nam June Paika a Milana Knížáka.

Větší část výstavy Broken Music je dnes v Archivu gelbe MUSIK. V roce 2014 oslaví myšlenka Broken Music své 50. výročí. Při této příležitosti budou části archivu Broken Music Archiv der gelben MUSIK ukázány na výstavě – s důrazem na Milana Knížáka. Výstava bude k vidění od 18. března 2014 v prostorách gelbe MUSIK. Na závěr výstavy se 10. dubna uskuteční koncert v Hamburger Bahnhof, který bude prezentovat jak Milana Knížáka jednou performancí jeho Broken Music, tak Re:Broken Music ensámblu Opening Performance Orchestra.

Akce uspořádaná galerií gelbe MUSIK ve spolupráci s organizací Freunde Guter Musik Berlin e.V. a Národní galerií v Hamburger Bahnhof – Museum für Gegenwart  – Berlin. S podporou berlínského uměleckého programu DAAD, Elektronického studia Technické univerzity v Berlíně, oblasti audiokomunikace a Českého centra Berlín. V kontextu Berliner Festspiele / MaerzMusik 2014.

Koncert
Milan Knížák & Phaerentz – BROKEN MUSIC
Opening Performance Orchestra – RE:BROKEN MUSIC
10.4.2014, 20 hod.
Hamburger Bahnhof – Museum für Gegenwart – Berlín
Staatliche Museen zu Berlin
Invalidenstr. 50–51, 10557 Berlin
Plná cena 10 €, snížené vstupné 6 €

Výstava
Archiv Broken Music & Milan Knížák
19.3.-10.4.2014, úterý – pátek 13–18 hod, sobota 11–14 hod
gelbe MUSIK
Schaperstr. 11, 10719 Berlín

ilistarce: Milan Knížák: Destroyed Music, foto: Werner Zellien

Místo konání:

Hamburger Bahnhof, Invalidenstraße 50–51, 10557 Berlin

Datum:

10.4.2014 20:00

Organizátor:

S podporou Českého centra Berlín


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala