Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.9.2016 12:00 - 22:00

MAK UK TOUR: Birmingham

Poslední zastávkou českých mobilních architektů studia MAK! na jejich šňůře po Velké Británii bude The Old Print Works v Birminghamu. Společně s místní komunitou MAK! vdechnou život krásnému industriálnímu prostoru The Old Print Works, postaví pop-up kina a dva nové bary a transformují tak tento prostor pro jednodenní festival filmu a umění. Všichni jsou zváni k účasti na výrobě nábytku, sledování filmů, vaření a skvělé zábavě. Uvidíte scifi-komedie, graffiti umělkyni Sany a její film Girl Power, DJ Bioni Samp, video-umělkyni Terezu Buškovou a další.

FILMOVÝ FESTIVAL OLD PRINT WORKS


Stáhnout program v pdf:

 

PROGRAM:

---------------------------------------
Scéna 1 / VIDEO ART 

FILMY TEREZY BUŠKOVÉ
Začátek:16:00

MASOPUST / 2010 / 7´
‘Masopust’ se odehrává v zasněžené české krajině a zkoumá tamní záhadné karnevalové rituály. Poté co uvidíte mladé muže z Doudleb při tradičním masopustním rituálu růží, Bušková a její umělci se přidají se svou vlastní adaptací. Záběry z obou slavností se prolínají.

Pečená žena z Doubice  / 2012 / 8´
Film ‘Pečená Žena z Doubice' se odehrává ve vesnici na severu Čech, v níž autorka trávila většinu svého dospívání. Líčí fiktivní ženský rituál pečení, který pro ženy ve vesnici Doubice symbolizuje sesterství, plodnost a mateřství. Ve filmu je zachycena také matka autorky.

CLIPPING THE CHURCH / 2016 / 7´
Tradici ‘Clipping the Church’, datující z 16. století, přivede k životu svou interpretaci birminghamská umělkyně Tereza Bušková ve své nové performanci, která se zabývá mateřstvím, významem rituálů, rodinných vazeb a vztahů s místní komunitou.

Následuje pečení božích milostí s Terezou Buškovou.

GIRLPOWER / GIRLPOWER 
Sany, Jan Zajíček / Česka republika / 2016 / 94´
Začátek: 18:00
Girl Power je dokumentární film, který představuje ženské graffiti umělkyně z patnácti měst - přes Prahu do Moskvy, Kapské Město, Madrid, Berlín, Toulouse, Barcelonu až po New York. Graffiti komunita je převážně mužským světem. Přesto se ženy v posledních letech v této oblasti stále více emancipují; existují graffiti pořady pro ženy, časopisy a internetové stránky. Spolurežírováno českou graffiti umělkyní a spisovatelkou Sany, Girl Power zachycuje příběhy žen, které uspěly v mužském světě graffiti.
Následuje diskuze se Sany.


BIONI SAMP
Začátek: 20:00
Bioni Samp je britský umělec, hudebník, vynálezce a včelař. Vynalezl Úlový Syntetizátor (Hive Synthesiser), se kterým často účinkuje. Úlový Syntetizátor je stále se rozšiřující, modulární syntetizátor vyrobený z recyklovaných elektrických součástek, který emuluje "zvuk včel" a používá med jako organický elektrický odpor.
Jeho vystoupení ve včelařském kostýmu bude následovat DJ set.


---------------------------------------
Scéna 2 / SCI-FI KOMEDIE

SEXMISE 
SEKSMISJA / Juliusz Machulski / Polsko / 1983 / 120´
Polsky s anglickými titulky
Začátek: 17:00
Polská kultovní akční sci-fi komedie. Dva vědci jsou uvedeni do režimu spánku s tím, že budou probuzeni po třech letech. Když se konečně probudí, ukazuje se, že spali padesát let, a jsou ted jediní dva muži v nové podzemní společnosti složené výhradně z žen. Povedené filmové dobrodružství protkané skrytou politickou satirou.

PANE, VY JSTE VDOVA
Václav Vorlíček / Československo / 1971 / 97´

Česky s anglickými titulky
Začátek: 19:00 
Oblíbená česká herečka Iva Janžurová, označovaná za jednu z předních dam české komedie, hraje v této bláznivé sci-fi komedii hlavní roli. Propuštěný armádní velitel se pokouší zabít krále, chce k tomu stvořit vraha, který vypadá stejně jako slavná herečka. Janžurová ztvárňuje různé postavy, je transformována ze ženy na muže a pak na sériového vraha. Užijte si tuto vtipnou klasiku, která experimentuje s limity vědy v absurdní zápletce s překvapivými zvraty.
    
---------------------------------------
Scéna 3 / NĚMÉ FILMY
Začátek: 17:00

ANDALUSKý PES 
UN CHIEN ANDALOU / Francie / Luis Bunuel, Salvador Dali /1929 / 16´
Klasický přelomový krátký film Andaluský pes opouští lineární styl vyprávění a užívá snivou posloupnost provokativních, nevysvětlitelných obrazů, od mravenců hltajících lidskou ruku k proslulé oční bulvě rozříznuté břitvou. Tato spolupráce mezi Luisem Buñuelem a Salvadorem Dalí je zásadním dílem surrealistického hnutí.

PLAYTIME 
PLAYTIME / Jacques Tati / Francie, Itálie / 1967 / 115´
Tatiho nádherně choreografované, téměř němé komedie o nedorozumění ve věku vyspělých technologií, dosáhly svého vrcholu ve filmu Playtime. V tomto monumentálním úspěchu, Tati opět nastrčil roztomile staromódního pana Hulota, spolu s řadou dalších ztracených duší, do matoucího moderního světa, tentokrát do Paříže. Každá píď super širokého záběru je napěchovaná veselím a vynalézavostí, Playtime je trvalým záznamem moderní éry pohybující se na hranici zapomnění.

MODERNí DOBA 
MODERN TIMES / Charlie Chaplin / USA / 1936 / 89´
Moderní doba je filmová komedie napsaná a režírovaná Charlie Chaplinem, ve které jeho kultovní postava malého tuláka bojuje o přežití v moderním industriálním světě. Film je reakcí na zoufalé finanční podmínky a nezaměstnanost, kterým čelilo během Velké hospodářské krize mnoho lidí, podmínky způsobené podle Chaplina, neefektivní industrializací.

 Němé filmy budou doprovázeny živou hrou na klavír.


---------------------------------------
Scéna 4 / DĚTSKÉ ANIMOVANÉ FILMY

PAT A MAT 
PAT A MAT / Lubomír Beneš, Vladimír Jiránek / Československo, Česká Republika / 1979-2015 / 180´
Začátek: 15:00, projekce ve smyčce.
Tento český animovaný seriál představuje dva domácí kutily Pata a Mata. Obě postavy čelí mnoha problémům, které si většinou sami způsobí. Snaží se je řešit za použití všech možných i nemožných nářadí a stavebních pomůcek. To vede k ještě větším problémům, i přesto nakonec oba dosáhnou kýženého výsledku většinou překvapivým způsobem.


---------------------------------------
Scéna 5 / žIVá HUDBA
Začátek: 20:00

LOCAL ACCOUSTIC MUSICIANS
DJ BIONA SAMP


---------------------------------------

Další akce:

Pondělí 5. – Patek 9. Záři / 11:00 – 17:00 
MAKERS WORKSHOP
MAK! studio bude stavět pop-up kina a dva bary pro The Old Print Works. Otevřeno pro veřejnost k účasti na procesu tvorby pod vedením MAK!. Materiály a nástroje k dispozici. Volny vstup, registrace není nutná.

Sobota 10. Září / 10:00 – 15:00
GAIA's sklizeň v Old Print Works komunitní zahradě

 

Old Print Works
498-506 Moseley Rd, Birmingham, B12 9AH
Organizuje: The Old Print Works, MAK!, Czech Centre London
Partner: Pilsner Urquell

www.oldprintworks.org
www.czechcentre.org.uk
www.m-a-k.eu

---------------------------------------

MAK!
MAK! je nápadem dvou talentovaných českých architektů, Kateřiny Vídenové a Adama Wlazela. Pracují společně na širokém spektru projektů - od klasických projektů rodinných domů a interiérů až po zásahy do veřejného prostoru. V roce 2013 založili MAK! - Mobilní architektonické studio v podobě přestavěného karavanu, který cestuje z místa na místo a nabízí architektonické služby místním obyvatelům.
www.m-a-k.eu
MAK! – Mobile Architecture Studio Tour in Scotland

Old Print Works

The Old Print works je všestranná charitativní organizace, která poskytuje místním kreativním designérům a tvůrcům prostor k tvorbě za konkurenceschopné ceny, čímž přivádí dohromady různé komunity a napomáhá vzniku úžasných věcí.
www.oldprintworks.org

 

Místo konání:
Old Print Works, 506 Moseley Rd, Birmingham B12
Datum:

10.9.2016 12:00 - 22:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala