Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.6.2015 - 28.6.2015

Make City – Festival architektury a urban designu

Berlín se v červnu stane centrem národní a mezinárodní architektonické a kreativní scény, na programu bude 125 výstav, rozhovory, prohlídky aj. České centrum Berlín bude po dobu konání festivalu jeho centrem a tím pádem i místem čilé výměny a diskuze.

Od 11. do 28. června se bude v Berlíně poprvé konat mezinárodní festival architektury a městských alternativ. Festival nabídne možnost nahlédnout do města „od sklepa až po půdu“ a bude se ptát, zda se zítra budou dělat markodrapy ze dřeva. Ohlédne se zpět za Elektropolisem a nahlédne do budoucnosti na možné formy spolubydlení. Nový vzhled a nové strategie v architektuře budou kombinovány s participativními a občansko-společenskými změny v městské tvorbě. Na festivalu se podílí přes 100 zakládajících partnerů z městského a kreativního průmyslu, kteří festival podporují finančně a zároveň jsou spoluautory programu.

Těžko na světě najdete jiné město, kde je v současnosti tak aktivní dialog o architektuře, městském plánování, volných městských prostorách a občanské účasti, jako v Berlíně. Hlavní město Německa nabízí pod historickým vlivem, pořád ještě potenciál a šanci, nad městem přemýšlet jinak, zachovat volné městské prostory jako společný majetek a rozvíjet tvůrčí strategie inovativní a trvalé urbanizace. Současně roste poptávka po cenově dostupném bydlení a zájem investorů.

MAKE CITY vychází ze současné změny paradigmatu v Berlíně a chce proto (vycházející z teze, že Berlín má ještě šanci „dělat město jinak”), aby se z hlavního města stala po dobu tří týdnů mezinárodní a mezidisciplinární laboratoř.

České centru Berlín bude po dobu konání festivalu jeho centrem a tím pádem i místem čilé výměny a diskuze. Národní a mezinárodní experti jako Massimo De Angelis, Fran Tonkiss, Indy Johar, Dan Hill nebo Adam Greenfield, Aristide Antonas a Richard Sennett budou diskutovat v několika panelech o nové strategii vytváření společného majetku (Designing Commons) a urbánní resistanci, jako schopnosti města reagovat pomocí participativního procesu na hospodářské a politické změny. Také český pohled je zastoupen experty: Michal Froněk, Adam Gebrian, Osamu Okamura a další hosté z Prahy přijedou na MAKE CITY do Berlína.

Kompletní program MAKE CITY najdete zde, akce v Českém centru zde:

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

Od: 11.6.2015
Do: 28.6.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala