Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.9.2016 20:00

Autorské čtení Marka Šindelky Antverpy

V pondělí 22. 9. 2016 se v Antverpách uskuteční autorské čtení jednoho z předních prozaiků současné české tvorby. Marek Šindelka, nositel Ceny Jiřího Ortena (2006) a ocenění Magnesia Litera za prózu (2012), zde představí svou poslední knihu Mapa Anny, která nově vyšla i v Holandsku (překlad Edgar de Bruin). Čtení proběhne v prostorách knihkupectví De Groene Waterman.

O autorovi:

Marek Šindelka (1984) je český spisovatel. Jako svou prvotinu publikoval sbírku Strychnin a jiné básně (Paseka, 2005), kniha byla oceněna Cenou Jiřího Ortena za rok 2006 a Marek se stal jedním z nejmladších nositelů této ceny.  Je autorem románu Chyba (Pistorius & Olšanská, 2008), který spolu s V. Maškem, M. Lipavským a Pure Beauty převedl do stejnojmenné komiksové podoby (Nakladatelství Lipnik, 2011). Za sbírku povídek s názvem Zůstaňte s námi (Odeon, 2011), obdržel cenu Magnesia litera za prózu 2012. Jeho zatím poslední knihou je novela Mapa Anny (Odeon, 2014). Vystudoval kulturologii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy a scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Žije v Praze a o literatuře píše pro Hospodářské noviny.

Mapa Anny

Nový povídkový soubor Marka Šindelky obsahuje deset textů, které se vzájemně prostupují: jsou semknuté, prorostlé. Jejich protagonisté se opakovaně objevují a mizí, pohlížíme na ně z různých perspektiv, očima jiných figur. Tématem předešlé autorovy sbírky „Zůstaňte s námi“ byly vztahy: milostné, milenecké, rodinné. Stejně tak vztahy zničené, vyčpělé. Tímhle směrem se Marek Šindelka vydává i v nových textech – je však intimnější i přímočařejší, povídky jsou smyslné i smyslové: Nestyď se, Anno, v tobě je celý svět, celý vesmír, v každém milimetru tvé kůže je nekonečno – políbil jsem ji na nekonečno – Anno, lásko, vyprávěj mi o sobě, napíšu o tobě knihu… Nahlížíme do vztahů, které byly kdysi krásné, ale už nejsou, něco se v nich zlomilo, anebo se nedařily od počátku, ale aktéři o tom neměli tušení. Poslední noc, poslední dějství. Nebezpečné vztahy v přímém přenosu.

 

Více informací: Oficiální stránky autora

Kdy: 22. 9. 2016 od 20:00

Kde: De Groene Waterman, Wolstraat 7, 2000 Antverpy

Místo konání:
De Groene Waterman, Wolstraat 7, 2000 Antverpy
Datum:

22.9.2016 20:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala