Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.10.2015 18:00

Marek Toman: Velká novina o hrozném mordu Šimona Abelese

Český spisovatel Marek Toman není maďarskému publiku zcela neznámý. Jeho kniha Můj Golem vydalo nakladatelství General Press Kiadó v roce 2010. Nyní přichází Marek Toman s novým románem, inspirovaným „senzačním“ veřejným procesem ze 17. století.

PREZENTACE KNIHY, DISKUSE (ČESKY, MAĎARSKY)

V románu nazvaném Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese (česky Argo 2014) se autor vrací k procesu, který proběhl v Praze v roce 1694. Židovský obchodník Lazar Abeles byl obžalován z vraždy svého syna Šimona – důvodem mělo být to, že chlapec chtěl údajně přestoupit ke křesťanství. Proces doprovázel nátlak úřadů, prosazujících jednu verzi událostí, i mediální kampaň v podobě letáků. Skutečný případ údajného zločinu ze 17. století se v  propojuje s příběhem dnešního pražského teenagera, jenž jednoho dne záhadně zmizí. Pohřešovaný Šimon Albrecht je vášnivým hráčem zvláštní počítačové hry. Jeho otec se ho pokouší najít jejím prostřednictvím – a zároveň rozplétá tajemství smrti Šimona Abelese.

 

VERNISÁŽ VÝSTAVY

 Stejnojmenná výstava nabízí pohled na případ Šimona Abelese, ale i na atmosféru konce 17. století a na křesťansko-židovské soužití. Do dnešních dnů se dochovaly tehdejší propagandistické tisky, výslechové protokoly, pitevní zprávy a podobné materiály. V řadě případů mají výtvarnou podobu (ilustrace, obrazy...) a přinášejí zvláštní svědectví o jednom výjimečném případu. Autorem výtvarné podoby je grafik Luboš Drtina. Výstava vznikla s podporou Mezinárodního visegrádského fondu. 

O AUTOROVI

Marek Toman (1967) vydal několik knih básní a několik románů. Jedna z jeho knih pro děti Můj Golem (Argo 2010) byla oceněna zařazením mezi White Ravens – mimořádné dětské knihy. V České republice byla nominována na cenu Magnesia Litera. Vyšla maďarsky pod názvem A prágai Gólem (General Press Kiadó 2010). S knihou Veliká novina o hrozném mordu Šimona Abelese (Argo 2014) již absolvoval řadu vystoupení v kulturních centrech, v knihovnách a na festivalech. Mimo jiné zaznamenal úspěch na knižním veletrhu v Lipsku. Připravuje se překlad knihy do polštiny. M. Toman se věnuje také publicistice, ediční činnosti a překládání, stejně jako podpoře čtení a knih (prostřednictvím rozhovorů se spisovateli, vystupováním ve školách i pořádáním knižních akcí).

 

 

Místo konání:

Szegfű u. 4.
1063 Budapešť
Maďarsko

Datum:

14.10.2015 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala