Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.11.2020 19:00

Marius von Mayenburg: Kámen | Režie: Michal Dočekal

Michal Dočekal opět režíruje ve Vígszínház! Hra Mariuse von Mayenburga KAMEN bude mít premiéru 27. listopadu v Pesti Színház.

Marius von Mayenburg: Kámen

Píše se rok 1993, Berlín už je zase jedno město a Heidrun se vrací do svého drážďanského rodného domu se svou starou matkou Withou a pubertální dcerou Hannah. Má to být nový začátek. Jenže dům je plný historie, na jeho stěnách znovu ožívají obrazy z minulosti a pečlivě budované legendy dostávají trhliny. Sledujeme příběh domu od roku 1934 a jeho obyvatel, kteří přicházejí a odcházejí s měnícími se politickými systémy. Ve své hře napsané v souvislosti s 20. výročím pádu Berlínské zdi Marius von Mayenburg odvážně střídá časové roviny a sleduje osudy pěti žen, které spojil jeden starý dům a rozdělila Berlínská zeď.

ÚČINKUJÍ:

Witha – Eszter Nagy-Kálózy

Wolfgang – Péter Telekes

Heidrun – Csenge Szilágyi

Hannah – Dorottya Antóci

Mieze – Barbara Hegyi

Stefanie – Tünde Majsai-Nyilas

 

Asistenti režiséra:  KATA SZLÁDEK a LÁSZLÓ SZABÓ G.

Scéna: MARTIN CHOCHOLOUŠEK
Kostým: KATEŘINA ŠTEFKOVÁ
Dramaturgie: KRISZTINA KOVÁCS

Režie: Michal Dočekal

 

Fotografie Vígszínház z první čtené zkoušky

Michal Dočekal (1965) vystudoval režii na DAMU, poté absolvoval stáž na University of London, Queen Mary and Westfield College. V letech 1991–1994 byl režisérem Divadelního spolku Kašpar, v období 1994–2002 vytvářel jako režisér a umělecký šéf novou podobu pražského Divadla Komedie (Divadlo roku 1996, Cena Alfréda Radoka). Mezi roky 2002 a 2015 byl uměleckým šéfem Činohry Národního divadla, další dva roky jejím ředitelem. V roce 2011 byl zvolen členem řídícího výboru Unie evropských divadel (UTE), která aktuálně sdružuje 21 významných divadel napříč celou Evropou; od roku 2015 zastává funkci prezidenta této organizace. Pravidelně režíruje na zahraničních scénách (budapešťský Vígszínház, Maďarské státní divadlo v Kluži, bukurešťské Teatrul Bulandra, bratislavská Aréna, Slovenské národné divadlo). Jeho inscenace obdržely řadu ocenění a byly pozvány na mezinárodní festivaly, například Divadlo Plzeň, POSZT v Pécsi, Interferences v Kluži, Festival národních divadel ve Varšavě, MESS v Sarajevu, Festival Iberoamericano de Teatro v Bogotě ad. Za režii inscenace Andělé v Americe byl v roce 2019 nominován na Cenu Divadelních novin. Od sezony 2018/2019 je uměleckým šéfem Městských divadel pražských.

 

 

Místo konání:
Pesti Színház, 1052 Budapest, Váci u. 9.
Datum:

27.11.2020 19:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala