Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.11.2018 - 31.12.2018

Masaryk a Svatá země

Tomáš Garrigue Masaryk se významně zasloužil o zrod dnešního Izraele. Fotografie z první návštěvy tehdejší hlavy státu v zemi i další česko-izraelské příběhy přináší výstava v Jeruzalémské Cinematéce. Výstava je organizována Českým Centrem za spolupráce s Jeruzalémskou Cinematékou, s Velvyslanectvím České republiky a Velvyslanectvím Slovenské republiky v Tel Aviv při příležitosti 100.výročí založení Československé republiky a 70.výročí vzniku státu Izrael.

 

Výstava Masaryk a Svatá země představuje na 15 panelech mnohdy dosud nepublikované fotografie a další archivní materiál z návštěvy prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka do Svaté země v roce 1927. 

Zároveň osvětluje jeho výjimečný vztah k židovství a jeho genezi od Masarykových dětských let. Výstava se dotýká i působení Masarykova syna a pozdějšího ministra zahraničí Jana a připomíná významnou roli, kterou ve vztahu k židovskému národu a Státu Izrael sehrál.

Založil Československo a jen o pár let později se rozhodl podpořit vznik dalšího státu. Tomáš Garrigue Masaryk se výrazně zasloužil o zrod současného Izraele. Na jeho práci později navázal i jeho syn Jan. Po 2. Světové válce umožnil, aby se přeživší z koncentračních táborů (přes 100tis. lidí) přesouvali do Palestiny přes území Československa. V té době toto mnohé státy neumožňovaly. Ve 40. letech také Československo dodávalo židovskému státu zbraně. Jejich první dodávka dorazila do Tel Avivu v předvečer války o nezávislost Izraele. Jednalo se o pušky, kulomety, náboje a o letadla, která vytvořila páteř výzbroje budoucí izraelské armády a umožnila odolat náporu arabských zemí. Bez této pomoci by stát Izrael zřejmě nevznikl.

Nadstandardní vztahy mezi oběma zeměmi ochladly až po komunistickém převratu v Československu. Židovský stát se navzdory očekáváním nestal dostatečně levicovým. Na pomoc Prahy ale přesto nezapomněl. Dodnes jméno Masaryk nesou ulice a náměstí téměř v každém větším izraelském městě.

Fotografie z první návštěvy tehdejší hlavy státu v zemi a i další izraelsko-české příběhy představí výstava v Cinematéce Jeruzalém.

 

Text výstavy: Dr. Robert Řehák (kurátor výstavy), Ing. Jiří Čistecký (panely 11-14)

Fotografie: Archív Ústavu TGM o.p.s, Archív Kanceláře prezidenta republiky, Archív Ministerstva zahraničních věcí, Pavlína Šulc, Dr. Robert Řehák, soukromé sbírky

Design výstavy: Kristián, s.r.o., grafický design: Martin Kocnár, Ing. Jan Pospíšil

Zvláštní poděkování: PhDr. Jan Bílek, PhDr. Jakub Doležal, doc. PhDr. Jan Němeček, DrSc., Michal Frankl, PhD., Zita Adamová, Petra Mohylová

Partneři:

       

 

Místo konání:

11 Hebron rd.
9108402 Jeruzalém
Izrael

Datum:

Od: 27.11.2018
Do: 31.12.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala