Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.5.2019 19:30

Přednáška Martina Rajniše v Kolegiu architektů v Kantábrii

Architekt Martin Rajniš, vítěz dvou posledních ročníků soutěže Grand Prix Architektů České republiky, vystoupí 16. května v 19.30 na vernisáži výstavy o jeho díle v centru architektury „Espacio Ricardo Lorenzo“, sídle Kolegia kantaberských architektů. Mezi nejoceňovanější projekty Martina Rajniše patří dřevěné stavby jako vzducholoď Gulliver na střeše galerie DOX nebo rozhledna Doubravka, které jsou známé i v zahraničí. Mimo Česko nedávno postavil například stavbu Věž Ester v centru Jeruzaléma. Přednáška proběhne v angličtině s tlumočením do španělštiny.

Martin Rajniš bude v Santanderu mluvit o svých projektech a konceptech, které rozvíjí už téměř 50 let. Založil studio Huť Architektury Martin Rajniš, kde tvoří společně s Davidem Kubíkem, Tomášem Kosnarem a dalšími spolupracovníky. Snaží se neustále hledat nová architektonická, urbanistická a designová řešení. Ačkoliv se jedná o menší ateliér, Huť Architektury Martina Rajniše je velmi produktivní. Věnuje se experimentální architektuře a vztahu architektury k přírodě a lidské společnosti. Navrhuje stavby v souladu s přírodou tak, aby zapadly do okolního prostředí. Jedná se o tzv. „přirozenou architekturu“.

„Pokud chceme být moderní evropskou společností, je nemyslitelné navrhovat stavby bez inovativních architektonických řešení, ze kterých mají lidé potěšení. Tato hnací síla se skrývá za našimi projekty. “

Martin Rajniš se narodil v roce 1944 v Praze. V letech 1962 a 1969 vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze a pokračoval postgraduálním studiem na AVU v Praze. Od roku 1990 působil jako profesor architektury na VŠUP v Praze a na Technické univerzitě v Liberci. Mezi jeho profesní úspěchy patří založení D.A. Studia v roce 1986 nebo H.R.A. Hoffman Rajniš Architekti v roce 2001, spolupráci s E-MRAK a založení HAMR v roce 2012. Čtyřikrát byl nominován na cenu Miese van der Rohe a v roce 2014 získal ceny Premio Ernst A. Plischke a Global Award for Sustainable Architecture. 

Akci pořádá České Centrum Madrid a Sdružení kantaberských architektů.

Více informací na:

http://hutarchitektury.cz/en/  

https://www.coacan.es/index.php

 

Místo konání:
Centro de Arquitectura "Espacio Ricardo Lorenzo". C/ Los Aguayos n.º5, Santander
Datum:

16.5.2019 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala