Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.11.2020 19:00

Masterclass s Matějem Čípem - S cimbálem až za oceán!

Představení nástroje s výběrem cimbálových skladeb v podání Matěje Čípa.

 

Cimbalista Matěj Číp si pro České centrum v New Yorku  připravil jedinečnou a komplexní prezentaci cimbálu, který si z Česka dovezl do Spojených států amerických, aby si splnil svůj největší životní sen, a to studovat cimbál na americké univerzitě. Po dosažení tohoto zásadního milníku se Číp nyní věnuje šíření povědomí o cimbálu s americkým a světovým publikem. V této prezentaci uslyšíte různorodé cimbálové skladby a písně doplněné o poutavé vyprávění o cimbálu, díky kterému se budete moci nechat tímto nástrojem plně okouzlit, a také se dozvíte, co se skrývá za Čípovou „americkou cimbálovou misí“.

Záznam z online akce na ZOOMu, ze soboty, 14. listopadu, 2020Matěj Číp je dvacetitříletý cimbalista původem z malé obce Hodslavice na severu Moravy. Hře na cimbál se věnuje od svých osmi let. Studoval pod vedením předních českých cimbálových učitelů. Prvně studoval na ZUŠ Alfreda Radoka ve Valašském Meziříčí u profesorky Růženy Děcké a později absolvoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, kde navštěvoval hodiny cimbálu uznávaného koncertního cimbalisty Daniela Skály, Ph. D., který se stal jeho zásadním mentorem při studiu cimbálu. Pod jeho vedením Číp absolvoval s vyznamenáním v roce 2018, kdy byl také přijat na studium hudby na Northern State University ve Spojených státech amerických (Jižní Dakota), kde se stal historicky vůbec prvním studentem cimbálu na vysoké škole v USA.

Během studia v Česku se Číp aktivně a úspěšně účastnil mnoha sólových či komorních soutěží, odkud si také přivezl četná ocenění. Mezi jeho nejvýznamnější úspěchy patří první místo a titul laureáta soutěže na XI. Mezinárodním festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí v roce 2017, kde také získal speciální cenu poroty za provedení povinné skladby Milana Slimáčka „Suita pro cimbál“. V roce 2018 Číp také debutoval s Moravskou filharmonií Olomouc se skladbou „Concertino pro cimbál“ od významného českého cimbálového skladatele Jaromíra Dadáka.Čípova hlavní mise ve Spojených státech obnáší představování konertní podoby cimbálu napříč Spojenými státy. Na univerzitě se mu podařilo úspěšně spolupracovat s mnoha rozličnými hudebními tělesy a hudebníky, díky čemuž neustále rozšiřuje své hudební obzory. Za zmínku stojí spolupráce s univerzitním orchestr, ensemblem bicích nástrojů, jazzovým ensembl, aj. Číp pravidelně pořáda koncerty a přednášky za účelem přibližení cimbálu americkému a světovému publiku. Podařilo se mu již hostovat s různými americkými orchestry nebo přednášet o cimbálu na Kansaské univerzitě v Lawrence, Kansas. Mezy jeho nedávné aktivity patří vznik nové koncertantní skladby pro cimbál a symofnický ensembl od významného amerického skladatele Anthonyho Ploga. V neposlední řadě Číp také rád sdílí jeho hudební počínaní na YouTube, kde vystupuje pod přezdívkou „Cimbalom Guy“.

 

Chcete-li mít přehled o nových událostech v Českém centru New York, přihlaste se k odběru našeho týdenního Newsletteru ZDE

 

Místo konání:

Online

Datum:

14.11.2020 19:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala