Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.11.2018 - 19.11.2018

Měsíc fotografie/ Václav Podestát: S andělem uprostřed davu

Mnohé fotografie Václava Podestáta nás nechávají v nejistotě, kde je hranice skutečnosti a přeludu. Přitom zachycují lidi, zvířata a prostředí v situacích, do kterých autor nijak nevstupuje a neovlivňuje jejich průběh, ale trpělivě čeká na nejpůsobivější konstelace hlavních komponentů zobrazovaných scén z divadla skutečného života. Úvodní slovo ředitel Měsíce fotografie v Bratislavě Václav Macek a kurátorem výstavy Vladimír Birgus. Výstava je součástí festivalu Měsíc fotografie 2018.

 

Kurátor: Vladimír Birgus  

Václav Podestát (1960)  

Václav Podestát působí jako pedagog Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. Vedle dokumentárně zaměřené volné tvorby se věnuje i užité fotografii, zejména reklamním záběrům a snímkům architektonických památek pro různé publikace. Zabývá se fotografickou kritikou a publicistikou, například pro Plzeňský deník, Ateliér, Imago aj.
Ve své volné tvorbě se zpočátku zaměřoval na krajinné motivy a zátiší, později na minimalistické kompozice s výtvarně působivým využitím světel a stínů. Nejznámější je jeho subjektivně dokumentární soubor černobílých snímků Lidé (od roku 1989). Snímky vznikají na cestách po České republice i Střední Evropě a jsou často výrazně dekompoziční, autor jako by cíleně nezaměřoval fotoaparát na to, co je v dané situaci vnějškově podstatné, ale na to, co je vnitřně žádoucí pro výraz snímku. Významnou roli na řadě fotografií hraje stín.


Více info www.mesiacfotografie.sk

foto (C) archív


Místo konání:

Bratislava, Stredoeurópsky dom fotografie, Prepoštská 4

Datum:

Od: 2.11.2018
Do: 19.11.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala