Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.2.2020 - 1.3.2020

Metafory přírody: Galerie Kuzebauch na Collect 2020

Galerie Kuzebauch představí na londýnském veletrhu Collect své výjimečné ukázky českého studiového skla již podruhé. Na ročník 2020 vyšle především generaci umělců narozených po roce 1979. Jejich díla, do kterých zakomponovali sklo, se navzájem liší, ale i podobají. Galerie by ráda zdůraznila směr ve výrobě skla, jenž čerpá kreativitu z přírody, zejména z krajiny a její geologické struktury. Cílem výstavy je ukázat umělce a jejich díla, která se inspirují ve světě přírody. Jedním takovým zdrojem inspirace je síla živlů – zachycené pohyby vln a větrů nebo stálost mrazivé zimní krajiny. Přírodní síly, jako jsou geologické transformace nebo pohyby zemských desek, vstupují do estetického světa výroby skla a nadobro se otisknou do zchlazeného povrchu každého kusu.

Výstava prezentuje dva odlišné způsoby, kterými příroda ovlivňuje práci několika vybraných umělců. První skupinu tvoří umělkyně Klára Horáčková, Lada Semecká a Anna Polanská, které se inspirují přímo strukturou prostředí, které je obklopuje. Pohyby zemských desek, půdní eroze nebo jiné přírodní živly – jejich práce reprezentuje přírodu v její nejčistší formě, jako sílu, se kterou je nutno počítat. Druhá skupina – Ondřej Strnadel, Martin Hlubuček a Milan Krajíček, čerpá inspiraci převážně z geometrie – organických zásob tvarů, barev a povrchových struktur. Ačkoliv každý z nich používá naprosto odlišnou techniku, všichni tři dosahují stejné úrovně abstrakce, která je v přírodních formách, základních tvarech kolem nás hluboce zakořeněna.

Umělkyně, jež předznamenává a předchází tematický a estetický aspekt těchto dvou skupin, je Vladimíra Klumpar. Její práce čerpající z nekonečných možností světa přírody je syntézou zmíněných dvou směrů, která je spojuje do tematického slovníku, kterým se často řídí mladší generace umělců. Novější práce Vladimíry Klumpar, například Kouř (2018), dvě předešlé estetiky kombinují a spojují do geometrie tvarů, jako jsou geometrické ikony, jež vytváří narativ překypující přírodními jevy kolem nás.

Galerie Kuzebauch Metaforami přírody tyto odlišné, avšak propojené přístupy k umění objevuje a pokouší se najít společný základ za těmito silnými inklinacemi k přírodě a k použití estetiky inspirované přírodou v jinak vysoce technickém uměleckém oboru. Výstava, v jejímž středu je propojený vztah těchto dvou přístupů k výrobě skla, dokazuje, že vztah sklářského umění a přírody je zcela zásadní a určující, nyní více než kdykoliv předtím.


Úvodní fotografie: Milan Krajíček, New Dimension III, detail, 2018. Photo by Ondřej Kocourek

---------------------------------------

COLLECT

Mezinárodní umělecký veletrh současného řemesla a designu

27. února – 1. března 2020

Otevírací doba
Čtvrtek 27. února – 11–17:00
Vernisážve čtvrtek 27. února – 18.00-21.00
Pátek 28. února – 11–18:00
Sobota 29. února – 11–18:00
Neděle 1. března – 11–18:00

Místo konání
Somerset House, Strand, Londýn, WC2R 1LA

Informace o vstupenkách

---------------------------------------

Galerie Kuzebauch byla založena v Praze v roce 2012. Prezentuje výjimečné příklady studiových děl výtvarníků, designérů a řemeslníků, kterým tak pomáhá získat uznání napříč uměleckými obory doma i v zahraničí. Zaměřuje se zejména na výstavy současného sklářského umění.

Veletrh Collect London, který organizuje Crafts Council, je jedna z nejvýznamnějších přehlídek užitého umění, na které se každoročně představí na 30 galerií a 400 umělců vybraných nezávislou odbornou komisí.


https://www.craftscouncil.org.uk/what-we-do/collect/
http://www.galeriekuzebauch.com/cs_CZ/

 

 

 


Anna Polanská, Honey with White, 2006 / Photo © Jiří Jiroutek
Klára Horáčková, Evolution Space I, detail, 2018. Photo by Tomáš SlavíkPetr Stanický, The Well, 2020. Photo by Petr StanickýVladimíra Klumpar, Provoked, 2020. Photo by the author

 

 

Místo konání:

Somerset House, London

Datum:

Od: 27.2.2020
Do: 1.3.2020

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala