Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.9.2012 - 30.9.2012

Secret Stages – Moje místo ve městě

Tvůrci umění, architekti a zprostředkovatelé architektury ukazují svá utajená městská díla! České centrum Vídeň společně s vídeňskou iniciativou „raumschule“ a českým sdružením KRUH připravilo u příležitosti mezinárodního dne architektury (1. 10.) dvoudenní program, který začíná v sobotu 29. 9. v 10 hodin prohlídkou Vídně. V neděli 30. 9. se pak od 10.30 do koná 5 workshopů.

Náměstí, výklenky, místa, s nimiž je spojeno osobní poznávání prostoru. Místa, jež obohacují všední den, vyvolávají zvláštní pocity nebo se odtajní až při druhém pohledu. Společné všem těmto potenciálním místům je to, že jsou místy oblíbenými a tvoří tajemnou scénu v očích současného uživatele. Secret Stages nabízí 5 diferencovaným  workshopů/ komentovaných procházek, jejichž účastníci budou zkoumat kvalitu míst a hledat potenciální souvislosti.

Akce se koná  za každého počasí (deštník nebo pláštěnku s sebou!), špatnému počasí však budou přizpůsobeny.  

V případě zájmu je nutné se přihlásit e-mailem na adrese: ccwien@czech.cz, uvést název akce (prohlídku města nebo název workshopu), dále pak Vaše jméno a telefonní číslo (konec přihlašování ve čtvrtek, 27. 9. v 17 hod.) Poté obdržíte potvrzení o přihlášení a budete e-mailem včas informováni o dalších pokynech či případných změnách.

SOBOTA, 29. 9. 2012, v 10 hodin – v češtině!
Architekt Jiří Koten, organizátor Českých dní architektury ve Vídni, se kterým České centrum spolupracuje od roku 2011, ukáže při procházce městem cestu k dobové architektuře Vídně v památkově chráněném centru města a jeho nejbližším okolí.
Sraz: Albertinasstiege (schody u galerie Albertina, za Státní operou), 1010 Vídeň

NEDĚLE, 30. 9. 2012, sraz: České centrum Vídeň, Herrengasse 17, 1010 Vídeň

Workshop 1: Bezbariérové město (město bez bariér), začátek v 10.30 hod. – v němčině!
Jízdou na invalidním vozíku a s dětským kočárkem poukazují Reinfried Blaha a Kristina Schinegger na vynikající architekturu bez schodů a překážek. Důkazem jsou rozmanitá místa ve 2. okresu. K čemu všemu mohou sloužit zdejší plochy? Jak se odlišuje vnímání veřejných prostor z různých uživatelských perspektiv? Jaké existují možnosti pro jejich víceúčelové využití?

Workshop 2: Území, začátek v 11.30 hod. – v němčině!
Julia Katharina Poscharnig (umělkyně), Anna Moser (umělkyně)
Architektura je definována skrze její využití. Ačkoliv je veřejné prostranství demokratické, není využíváno všemi stejnou měrou: uživatelé jsou z míst vytlačováni, někdy jsou dané jasné popisy využití prostoru nebo jeho rozdělení. Mladí lidé mají vymezit jimi obsazené veřejné prostory a poukázat na jejich využití, vědomě vnímat a odrážet jejich hranice a potenciál, aby tak iniciovali vědomější, demokratičtější  a/nebo alternativní využití prostoru, jež překročí i dosud zachovávané hranice. Vymezení a definice využití prostorů s pomocí lepicích pásek může být viděno jako způsob, jak lze vytvářet osobní, individuální architekturu.

Workshop 3: Na skok ve Vídni, začátek v 10.30 hod. – v češtině!
Barbora Škaloudová a Lucie Štůlová Vobořilová (kurátorky)
Stezka s kreativními „patníky“ pro rodiče a děti ukazuje vybrané stavby v centru Vídně. Děti a rodiče obdrží zvláštní balíček z Čech. V něm naleznou tvořivé úkoly a umělecké etudy, jež se vztahují k budovám a prohlubují vnímání architektury. Možná se vyskytnou na stezce také asociace k české architektuře…

Workshop 4:     Zelené město , začátek v  11:30 hod. – v němčině!
Andrea Pichler (územní architektka)
Zelené oázy ve velkoměstě. Poznáme, že naše město je na mnoha úrovních zelené a živoucí, než obyčejně vidíme. Co má rostlinné semínko co do činění s grafitti? Naše spojení mezi zelenými plochami dokumentujeme otiskem našich cest v městském prostoru. „Disidentní myšlení a parazitní chování pro nástupce.“

Workshop 5: Město pro hraní i nehraní, začátek v 11:30 hod.
isebuki - Andrea Kessler (architektka/umělkyně), Bernhard Faiss (grafik/ umělec)
Jak vnímají město mladiství, jaké cesty a místa (po)užívají, existují místa pro jejich nápady a přání? Mladí lidé budou povzbuzeni k nové interpretaci a zároveň k pozměnění účelnosti všedních předmětů v jejich okolí (dopravní tabule a stavební lešení; chodník, ulice; popelnice, stožár pouliční lampy; zeď domu, plot…), a to s trochou ironie a fantazie. S kamerami na hlavách se budou mladí lidé pohybovat ulicemi Vídně a realizovat malé zásahy a umělecky dobývat město. Hlavní aktéři se vydají hledat volné plochy a místa, jež nabízejí prostor pro jejich potřeby.

V neděli bude výchozím bodem pro městské objevy pomocí workshopů galerie Českého centra Vídeň.  Předpokládaný konec workshopů: ca. v 15.00 hodin, poté budou účastníci pozváni do Českého centra k závěrečné diskuzi a shlédnutí fotografíí z ostatních workshopů.

Bližší informace na: www.raumschule.at, www.kruh.info

 

Foto (c): Winkler - Raumschule

Místo konání:

Herrengasse 17
1010 Vídeň
Rakousko

Datum:

Od: 29.9.2012
Do: 30.9.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala