Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.10.2016 - 24.10.2016

České filmy na Mezinárodním filmovém festivalu v Haifě

Na letošním již 32. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Haifě se bude promítat celkem pět českých filmů - Učitelka Jana Hřebejka, Mallory Heleny Třeštíkové a Já, Olga Hepnarová Tomáše Weinreba a Petra Kazdy. Z restaurovaných filmů festival vybral Ostře sledované vlaky a Hoří má panenko. Hostem festivalu bude režisér Jan Hřebejk a herečka Zuzana Mauréry.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Učitelka

Režisér: Jan Hřebejk, Česká republika & Slovensko 2016, 102 minut, titulky v hebrejštině

17.10., 12:00, Kriger Hall
22.10., 19:30, Kriger Hall, následná diskuze s režisérem a hlavní herečkou

Příběh Učitelky se odehrává v roku 1983. V jedné předměstské základní škole se potkávají ředitelka s rodiči dětí jedné ze tříd. Hledá spolu s nimi způsob, jak se zbavit učitelky, bezdětné vdovy po vysokému armádnímu důstojníkovi. Z příběhu rodičovské schůzky postupně vyplyne, jakým způsobem si učitelka podrobuje rodiny svých žáků a manipuluje celým okolím.(oficiální text distributora).

Více na Učitelka (2016) | ČSFD.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Já, Olga Hepnarová

Režisér: Tomáš Weinreb, Petr Kazda, Česká republika 2016, 105 minut, titulky v hebrejštině a angličtině
16.10., 19:15, Cinematheque Hall
23.10., 15:00, Tikotin Hall

Film Já, Olga Hepnarová je příběhem mladé ženy, která v roce 1973 nasedla do nákladního auta a v centru Prahy zabila 8 lidí. Svůj čin považovala za akt pomsty společnosti, která jí podle ní celý život ubližovala, a v roce 1975 byla jako poslední žena na území Československa popravena. Snímek je existenciálním dramatem Olgy Hepnarové, je příběhem osamělého člověka vymezujícího se proti většinové společnosti, příběhem, který vyústí v tragédii a nemá vítěze ani poraženého. Film nabízí pohled na traumatický život i čin hlavní hrdinky z určitého odstupu tak, aby se emotivně na stranu Olgy Hepnarové neklonil. Film je současně i dramatem lidí z okolí Olgy Hepnarové a snaží se najít příčiny jejího strašného agresivního aktu.(Bontonfilm CZ).

Více na Já, Olga Hepnarová| ČSFD.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mallory

Režisér: Helena Třeštíková, Česká republika 2015, 101 minut, titulky v hebrejštině a angličtině

20.10., 13:30, Kriger Hall
24.10., 18:00, Cinematheque Hall

Po unikátních časosběrných dokumentech Marcela, René a Katka přichází dokumentaristka Helena Třeštíková s novým filmem, v němž 13 let sleduje hlavní hrdinku Mallory, která se po těžkých životních peripetiích odhodlaně snaží vrátit do běžného života. S Mallory se život nemazlil, ona se však po porodu syna dokázala vymanit z drogové závislosti a zvládla i období, kdy se ocitla s dítětem na ulici a žila jako bezdomovec. Mallory dnes na střední odborné škole studuje obor Sociální činnost a své uplatnění nakonec nalezla v pomoci těm, jejichž životy zná nejlépe – lidem na okraji společnosti. Film Mallory je tak kromě jiného filmem o naději, že každý má šanci změnit svůj život.(Aerofilms).

Více na Mallory (2015) | ČSFD.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hoří, má panenko

Režisér: Miloš Forman Československo 1967, 73 minut, titulky v hebrejštině a angličtině

23.10., 14:15, Kriger Hall

Česká hořká komedie Hoří, má panenko z roku 1967 je třetím celovečerním hraným filmem Miloše Formana, jednoho z předních reprezentantů tzv. nové vlny českého filmu. Na snímku scenáristicky spolupracovali i jeho dva přátelé Ivan Passer a Jaroslav Papoušek a kameramanem byl dnes světově proslulý Miroslav Ondříček. Ústředním motivem filmu je hasičský bál, a to bál velice svérázný. Formanovi se podařilo proniknout až ke kořenům člověčí povahy, mnohé figurky jako by byly vystřiženy ze skutečného života. Jestliže jeho předchozí filmy shlížely na lidské hemžení se shovívavým a laskavým úsměvem, v tomto filmu lyrická a zjemňující nota zcela zmizela a zůstalo jen důsledné odhalování negativních stránek lidských povah. A hasičský bál, jehož neuvěřitelný průběh film sleduje, je jakoby křivým zrcadlem společenské situace šedesátých let.(Česká televize).

Více na Hoří, má panenko (1967) | Videa | ČSFD.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostře sledované vlaky

Režisér: Jiří Menzel, Československo 1966, 92 minut, titulky v hebrejštině a angličtině

16.10., 13:45, Kriger Hall

Film Ostře sledované vlaky natočil Jiří Menzel podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Děj se odehrává za druhé světové války, v době, kdy se lidské vlastnosti projevují stejně jako v době hlubokého míru, jenom jsou v konfrontaci s válečným děním lépe vidět. Vypráví příběh mladičkého eléva Miloše Hrmy, který na malé železniční stanici přes své milostné problémy dospívá na práh mužství... (oficiální text distributora).

Více na Ostře sledované vlaky (1966) | ČSFD.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Místo konání:
Haifa - Kriger Hall, Cinematheque Hall, Tikotin Hall
Datum:

Od: 15.10.2016
Do: 24.10.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala