Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.5.2012 - 30.5.2012

Mezinárodní festival loutkového divadla v Bielsku-Bialé

Srdečně zveme na 25. ročník výjimečného divadelního festivalu organizovaného Loutkovým divadlem Banialuka. Nebudou chybět ani čeští hosté – z Hradce Králové přijede divadlo Drak!

Mezinárodní festival loutkových divadel, jedna z nejvýznamnějších přehlídek loutkového světa, vznikl v roce 1966. Od té doby hostil nejznámější loutková divadla, která si diváky získávají kouzlem, jež v sobě tento typ divadla skrývá. Od začátku festivalu byly jedním z předních účastníků i divadla z Čech, kde se loutková tradice už odedávna spojuje s moderními trendy, a okouzluje tak malé i velké diváky. Na letošním jubilejním ročníku Festivalu se polské publikum opět může přesvědčit o kvalitách českého divadla, které jim zprostředkuje královéhradecká loutkářská scéna „Drak“.

Divadlo Drak

Divadlo Drak bylo založeno v roce 1958 v Hradci Králové ve východních Čechách. V roce 1971 přichází do divadla mladý režisér Josef Krofta. Po příchodu výtvarníka Petra Matáska vzniká v divadle Drak legendární tvůrčí tým ve složení Krofta – Matásek – Vyšohlíd. Díky jejich tvorbě se divadlo Drak brzy stává jednou z nejvýznamnějších loutkářských scén jak doma, tak i v mezinárodním kontextu.V roce 1995 přichází do Draka syn Josefa Krofty režisér Jakub Krofta. Společně se scénografem Markem Zákosteleckým a výrazně proměněným hereckým souborem stojí za současnou tváří divadla Drak. Autorské inscenace kombinují prvky loutkového, ale i klaunského, vizuálního a hudebního divadla. Srozumitelně a otevřeně tak komunikují se svým publikem, jež tvoří všechny generace diváků – od dětí po dědečky.

Od roku 1995 je Drak společně s Klicperovým divadlem v Hradci Králové organizátorem největšího divadelního festivalu ve střední Evropě s názvem Theatre European Regions (Divadlo evropských regionů).


Místo konání:
Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, Bielsko-Biala, ul. Mickiewicza 20
Datum:

Od: 25.5.2012
Do: 30.5.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala