Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.5.2018 19:00

Pražské Jaro očima Miguela Delibese v Casa de la Lectura v Segovii

Miguel Delibes navštívil Prahu spolu se svou ženou v květnu 1968 a zažil zde strašlivou iluzi toho, co se tehdy v hlavním městě Československa dělo. Články o jeho cestě do Prahy, které publikoval v deníku Triunfo, budou předčítány herci pod vedením režiséra Carlose Be v Casa de la Lectura v Segovii 3. května od 19 hodin. Akce je součástí kulturního programu "Segovijsko-českého setkání", které připomíná 50. výročí Pražského jara a invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Herci Carmen Mayordomo a Joan Bentallé v Segovii oživí 50 let staré vzpomínky Miguela Delibese a jeho manželky Ángeles de Castro. Delibes již v minulosti přednášel na Karlově univerzitě v Praze a v Brně o španělské literatuře a o tom, jak se stal náhodným svědkem historických událostí Pražského jara. Delibes pocházel z frankistického Španělska, které neustále vytvářelo nepřátelskou propagandu proti komunistickým zemím. V Československu měl na několik týdnů možnost udělat si vlastní názor o tom, zda je tato propaganda pravdivá.

"Praha – podřízena nebo nepodřízena – může vytvořit základ soužití s širokou perspektivou v budoucnosti. To znamená, že Československo může úspěšně dokončit svůj vývoj směrem k humanistickému a demokratickému socialismu, nebo naopak může selhat pod tlakem svého mocného nepřítele, "napsal Delibes, pln důvěry v mírovou revoluci, umělce i studenty, stejně tak v zúčastněné politiky.

Když byla vytištěna první série knih v roce 1968, uskutečnila se invaze vojsk Varšavské smlouvy, a Delibes tak byl nucen přidat epilog o svém zklamání.

Akce je organizována Českým centrem v Madridu, velvyslanectvím České republiky ve Španělsku, La Casa Be a Radnice města Segovia. 

 

Místo konání:
C/ Juan Bravo 11, Segovia
Datum:

3.5.2018 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala