Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.3.2008 0:00 - 0:00

Slovo a hudba - Milena

Představení z Kafkových Dopisů Mileně, hudba Leoš Janáček. Provedení Robin Renucci a Mikhaïl Rudy.

 

 

Představení z Kafkových Dopisů Mileně, hudba Leoš Janáček. Účinkují Robin Renucci a Mikhaïl Rudy. Ku příležitosti 80. výročí úmrtí Leoše Janáčka.

V Praze na počátku 20. století objevil mladý literární a hudební kritik Max Brod dva nepochopené a trýzněné geniální umělce. Prvním byl německý píšící spisovatel Franz Kafka. Druhým pak moravský skladatel Leoš Janáček, který se marně pokoušel prosadit v Evropě. Max Brod se rozhodl zasvětit svůj život pomoci právě těmto dvěma tvůrcům. Brod se stal Kafkovým nejbližším přítelem a později také dědicem jeho děl. Neuposlechl Kafkovo přání po smrti díla zničit, nýbrž je zachránil. Právě jemu tedy vděčíme za dochování Dopisů Mileně. Max Brod také stále podporoval Leoše Janáčka a stal se jeho prvním životopiscem.

Oba tito umělci byly ve svém nejplodnějším období inspirováni dvěma obdivuhodnými ženami, Milenou Jesenskou a Kamillou Strösserovou. V dílech těchto dvou géniů nabývají života všechna jejich milostná trápení, sociální revolty a především pražský duch doby.

Robin Renucci, divadelní nadšenec už od mládí, na plátnech debutoval v roce 1981. Představil se ve filmech jako Fort Saganne Alaina Corneaua, Masques Clauda Chabrola nebo Vive la sociale ! Gérarda Mordillata. V loňském roce vyšel jeho druhý režisérský počin Sempre vivu! (qui a dit que nous étions morts ?) – šťavnatá komedie o obyčejné stoprocentně korsické vesničce. V roce 2004 spolupracoval s Mikhaïlem Rudym na adaptaci knihy Pianista Wladyslawa Szpilmana.

Mikhaïl Rudy se narodil v Taškentu a vystudoval moskevskou konzervatoř. Začátky kariéry tohoto mezinárodně uznávaného sólisty nejvyšší úrovně jsou ve znamení syntézy mezi východem a západem, reprezentované jeho provedením Beethovenova Trojkoncertu za doprovodu Mstislava Rostropoviče a Isaaca Sterna během koncertu ku příležitosti 90. výročí Marca Chagalla. Mezi jeho nahrávky řadíme také komplet Janáčkova díla pro piano.  

 

Představení herce Robina Renucciho a klavíristy Michaila Rudyho. Při příležitosti 80. výročí úmrtí Leoše Janáčka.

Vstupné: 20 €, snížené vstupné 15 €.

 

  

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

10.3.2008 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala