Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.2.2019 19:30 - 21:00

Miroslav Sosoi

České centrum podporuje společné vystoupení performera Miroslava Sosoie a básníka Mircey Dana Duty. K tomuto výjimečnému multikulturnímu setkání dvou umělců dojde v příjemném prostředí baru Londophone.

Miroslav Sosoi – básník, textař a prozaik.

Platí, že povýtce pouze pragmatická, ponejvíce profánní přítomnost poetických promluv působívá na případné příjemce produkované post-postmoderní poezie podobně co příslovečné purgatorium.

V kdejakých koutech bují a raší uhlazené veršováníčko, přemoudřelé básničkování, k tomu se všude vůkol činí dosebezahledění epigonové na druhou a na nic se neohlížející grafomanstvo na třetí. Čest a sláva stárnoucím výjimkám! Znenadání však může dojít i k novodobému svítání na západě neboli k jásavému prosvětlení tmy a stáváme se vidoucími svědky eruptivního básnického gesta sui generis.


Leč ach, Miroslav Sosoi prý zavile nenávidí slovo „básník“, proto mluvme v jeho případě o ryzím antibásníkovi a tudíž o antibásnickém gestu. Zazní to dokonce i daleko trefněji, ačkoli by žádného literárního kritika takto proklamované antibásnictví nemělo ani na vteřinu ošálit: analogických manifestů romantického vzdoru či přílivů, ne-li nárazů svobodomyslné slovní smrště přece býváme účastníky v dějinném vývoji řeči vázané více než nejednou. Tak i při četbě nových antibásnických monologů Sosoiových: jeho až titánská negace současnosti ve vysokých i všedních projevech splývá a snoubí se s neméně titánským ponořením či vnořením se do jejích každodenních poloh a projevů, to vše řeřavě vtěleno a bezohledně filtrováno v rámci osobitého, až rozkochaného tvůrčího rebelství. Přitom si tento explozivní antibásník počíná jako typický beatnik a mohl by během road-movie mít zálusk svou bujnou rozhněvaností vytřít zrak všem Ginsbergům i Ferlinghettiům.

Jeho antibásnická skladba Černá dvojka až omamně překypuje a přetéká nepřestajným tvůrčím kvílením, kvílením a opět kvílením, jakož i chrlením, ba i lunaparkovým chrličstvím obrazů, dojmů či asociací, ze všeho nejvíce však proudem individuálních protestních poselství. Doplácí na to i Beroun, město ležící u Chodouně, z něhož se stává civilizační předpeklí, v němž by se anarchisté unudili k uzoufání. Zároveň autorova (antiautorova?) Černá dvojka vyznívá coby svébytná travestie naznačeného romantického démonismu. A zejména co scenérie hluku a vřavy, jíž se popírá někdejší marné, tolik marné volání.

Tento literární večer se odehraje v rámci série čtení frACTal a bude nás provázet dvojice moderátorů, taktéž česko-rumunská: Tereza Kortusová a Andrei Zbîrnea.


Místo konání:

Londonphone, Strada Ioan Zalomit 2, București

Datum:

21.2.2019 19:30 - 21:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala