Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.12.2018 18:00

Divadelní zakončení projektu 1918: MYTHS AND DEMONS

Celoroční projekt 1918 European Dreams of Modernity. 100 Years on byl zahájen v únoru 2018 sérií rozhovorů Daydreaming Nations, které se účastnili mnozí umělci a intelektuálové ze střední a východní Evropy, kteří zde rozmlouvali na téma sto let nezávislosti od první světové války v jejich rodné zemi. České centrum Brusel, jeden se spoluorganizátorů, do BOZAR a Domu evropské historie pozvalo spisovatele a novináře Davida Zábranského a autorky projektu Elegantní Česko Pavlíny Kvapilové. Projekt pokračoval rozsáhlým tanečně divadelním víkendem „Too Soon Too Late“, který v květnu spojil improvizaci dvacítky umělců na téma divadelní avantgardy. #remembering1918, to byly koncerty vážné hudby z meziválečného období nebo také víkend věnovaný architektuře.

Závěr tohoto projektu patří divadelně debatnímu večeru v režii belgicko-českého tandemu Pietera De Buyssera a divadla Archa. Ti zvou publikum k účasti na programu, který se zblízka podívá na tři pojmy, které se v mnoha různých podobách vracely znovu a znovu během celého projektu 1918 European Dreams of Modernity - národ, hranice a občanství.

 

PROGRAM

1. Společný workshop – publikum bude mít možnost vytvořit (spolu s divadelníky z Archy a dobrovolníky) audiovizuální podkres večera 

2. Dvě střední Evropy – přednáška Martina C. Putny na téma rozdělení Evropy na Východ a Západ, která se bude věnovat otázce, kde tedy je ta střední Evropa? 

3. Dva národy formující jednu zemi – belgický autor, spisovatel a dramatik Pieter De Buysser uvede podobnosti Belgie a (tehdejšího) Československa. Český kontext je mu ostatně známý, v Arše uvedl své hry a v Praze pobývat na uměleckých rezidencích. 

4. Mýty a démoni – De Buysser a Putna na závěr zvou publikum, aby diskutovalo o tom, proč se národností spory o vytyčení hranic  nebo strach z ko-existence různých kultur stále více dostávají do veřejného diskursu a jaká je tedy (společná) budoucnost Evropy.

 

Kdy: 3. prosince 2018 od 18:00

Kde: BOZAR, hala Terarken, rue Ravenstein 23, 1000 Brusel

Informace v českém jazyce o představení, které v Praze uvádí divadlo Archa v rámci festivalu dokumentárního divadla ZDE.

Večerní debata proběhne v anglickém jazyce.

Vstup je volný. Registrace a další informace o programu zde

 

 

 

 

Místo konání:

Ravensteinstraat 23

Datum:

3.12.2018 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala