Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.10.2013 - 6.10.2013

Na Mezinárodním festivalu Komiksu a Her v Lodži bude zastoupen i český komiks

Na počátku října se Lódž opět po roce stane středoevropskou Mekkou komiksu a počítačových i jiných her. V těchto dnech totiž začíná již 24. ročník Mezinárodního festivalu komiksu a her (MFKH), k němuž nemalým dílem přispějí i zástupci z ČR.

Proč se každý rok se na MFKH, který je největší akcí tohoto typu ve střední a východní Evropě, sjíždějí tisíce návštěvníků nejen z Polska? Přitahuje je zejména pestrost programu – setkávání se světovou špičkou komiksové tvorby, možnost nákupu novinek i sběratelských kousků přímo na stáncích, účast na tvůrčích dílnách, výstavy a samozřejmě doprovodné festivalové akce jako například divácká volba komiksové Miss Festival. Jednou z novinek letošního ročníku je místo konání, kterým se stala Atlas Aréna v Lodži.

Historicky první ročník se konal v roce 1991, od té doby se však festival významně rozrostl, například o sjezd Sympozia komiksologů (od roku 2001) nebo o sekci počítačových her a turnajů (od roku 2009). Co se týče hostů, tradičně nejstabilněji je zde zastoupeno Rusko a Česko, ovšem pozvání za ta léta přijali i autoři z Německa, Rakouska, Velké Británie, ale nechyběly ani exotické země jako Brazílie či Japonsko. Rovněž návštěvníků a komiksových nadšenců přibývá, loni jich pořadatelé napočítali až 7 tisíc. 

Česká stopa je letos nejvíce vidět v přidruženém projektu s názvem City stories, v jehož rámci jsou pozváni scénáristé a kreslíři ze dvou států, jedním z nich je vždy Polsko, aby společně pracovali na obrazovém projektu, který buďto pojednává přímo o historii města Lódž nebo je s ním alespoň úzce spojen. Letos byli osloveni zástupci z České republiky, Tomáš Prokůpek, Tomáš Kučerovský a Hza Bažant, kteří společně se svými polskými kolegy vytvořili sérii deseti komiksů. Výsledek jejich práce bude k nahlédnutí v podobě dvoujazyčného katalogu přímo na festivalu. 

Tomáš Prokůpek (* 1975, Valašské Meziříčí), scénárista, organizátor výstav, autor textů o českém trhu komiksů, občasný kleslíř a absolvent Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně působí od roku 2010 na Katedře žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Je autorem mj. monografie Signály do neznáma – Český komiks 1922 – 2012 a komiksu Z bogiem, ma milosci!, za nějž byl  společně s Karlem Jerie oceněn na MFKH v Lodži.

Tomáš Kučerovský (* 1974, Brno), zakladatel studia CABINET, přivedl na svět komiksové nakladatelství Analphabet books. Několik let pracoval v oblasti počítačových her, v současné době ilustruje knihy, časopisy, obaly desek aj. a od roku 2000 společně s Tomášek Prokůpkem vydává a edituje komiksový magazín Aaargh! V letech 2008 a 2012 byl oceněn na Komiksfestu v Praze za nejlepší krátkou formu.

Hza Bažant (* 1979, Praha), scénograf, loutkař a vůdčí postavou druhé novodobé autorské komiksové generace v ČR vystudoval scénografii a později Katedru loutkové a alternativní scénografie na DAMU. Svou tvůrčí činnost zaměřuje na divadlo, pouliční performance, komiksy a sítotisk. Je autorem mj. adaptace Čapkova Krakatitu. Pro potřeby divadla upravil svá díla Pán Času – Tyranie Okamžiku nebo Pérák – Na jméně nezáleží. Je jedním ze zakladatelů skupiny Hura kolektiv a členem společnosti Echt Street Puppets. V současné dobře přednáší na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU.

Více informací na oficiálních stránkách festivalu: http://www.komiksfestiwal.com

Na festival vás srdečně zvou organizátoři, Stowarzyszenie Tworów "Contur" a Dům literatury v Lodži, Centrum Komiksu a Městský úřad v Lodži. Partnerem festivalu je České centrum Varšava.

Místo konání:
Miejska Arena Kultury i Sportu Sp. z o.o. al. Bandurskiego 7, 94-020, Łódź
Datum:

Od: 4.10.2013
Do: 6.10.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala