Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.2.2009 0:00 - 0:00

Němci a Češi - složité sousedství uprostřed Evropy

Přednáška Josefa Škrábka

 

Ve své přednášce se publicista Josef Škrábek, který se narodil v roce 1928 v západočeské Valči, věnuje různým otázkám vztahu Čechů a Němců, které sám popisuje slovy: „Německo-české vztahy jsou dnes nejlepší, jaké kdy v minulosti byly, a to i přes fakt, že je to právě minulost, která je zatěžuje“. 

 

Dobrým znamením současnosti je, že neexistují žádné viditelné překážky ve vztazích obou národů a že si lidé na obou stranách hranice rozumějí někdy lépe, než ve vnitrozemí. Snad se blíží doba, kdy mnozí Češi budou mít daleko víc soucitu s poválečným osudem sudetských Němců, než je tomu u většiny Němců ve Spolkové republice. Teprve po roce 1989 slyšeli mnozí Češi poprvé o násilnostech „divokého vyhánění“. Na Západě byl zájem o českou verzi událostí nevalný. Znalosti historie na obou stranách jsou do jisté míry ohraničeny a náhled na ni bývá jednostranný.

 

4. března před devadesáti lety bylo zastřeleno 54 sudetských Němců – Čechům je toto datum neznámé a většina Němců zná jenom německou verzi události.

15. března před sedmdesáti lety bylo Československo obsazeno a vznikl Protektorát – většina Němců sice odsuzuje toto obsazení, je ale současně přesvědčena, že se Češi za války měli dobře. Proč tedy poválečné násilí?

 

Přednáška Josefa Škrábka se opírá o jeho autobiografickou esej Včerejší strach, kterou autor vydal roku 2006, nejdříve v češtině a později také v němčině. „Ještě nikdo nepopsal vlastní a českou historii tak vnitřně i obšírně a přitom od srdce, jako Škrábek“ hodnotí publikaci Frankfurter Allgemeine Zeitung a Václav Havel doporučuje tuto knížku každému, kdo má zájem o „důkladnější výklad našich společných dějin bez předsudků.“

 

Úterý, 24.2., 19.30 hod.

České centrum, knihovna v podkroví (ve 4. patře)

Vchod z Zimmerstraße 19a, 10969 Berlín

Vstup zdarma

 

>měsíční program

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

24.2.2009 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala