Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.5.2012 19:00 - 7.6.2012

„Napříč časem“: pražská Galerie Nemesis se představuje v Lodži

Výstava „Napříč časem“ představuje významná originální díla českého a slovenského umění fantasy a sci-fi, shromážděná v pražské galerii Nemesis. V Lodži bude k vidění v galerii Foto Cafe 102 od 24. 5. do 7. 6. 2012.

Výstava „Napříč časem“ je přehlídkou časopisecké a knižní ilustrace, komiksu, volné kresby a malby, ale také grafických návrhů knižních přebalů či webových stránek mladých českých i slovenských výtvarníků, jejichž společným tématem je žánr fantasy, sci-fi a dobrodružných námětů.

 Výstavu připravila pražská Galerie Nemesis, která zahájila svoji činnost v říjnu 2010 výstavou „Fantasy, sci-fi a dobrodružství v obrazech a ilustracích“ v Jindřišské věži v Praze. Jako první a dosud jediná galerie v České republice se specializuje na tyto žánry a jejich milovníkům nabízí nejen originály děl, ale také autorské tisky (digitálně zpracované reprodukce, tištěné v malých nákladech na vysoce kvalitní papír).

Na výstavě uvidíme díla Milana Fibigera, Jiřího Husáka, Michala Ivana, Karla Jerieho, Karla Kadlece, Jana Patrika Krásného, Tomáše Kučerovského, Lubomíra Kupčíka, Romana Kýbuse, Pavola Martinického, Juraje Maxona, Tibora Paštrnáka, Dana Růžičky, Michala Šulka a Martina Zhoufa.

Pozvání na vernisáž přijal majitel galerie Václav Krištof, z malířů Martin Zhouf a Juraj Maxon.

Více informací na: www.galerienemesis.cz/ a http://www.fotocafe102.pl/

Vystavující autoři

Milan Fibiger (1966, Praha)

Technikou černobílého kvaše navazuje na ilustrace českého malíře Zdeňka Buriana. Základními rysy tvorby jsou vyvážené kompozice, rafinovaná barevnost, jemný rukopis, velký smysl pro detail. Jeho volná tvorba oplývá tajuplnými bytostmi, intimními fantaskními zákoutími.

Je držitelem ceny Výtvarník roku Akademie science fiction, fantasy a hororu v letech 2002, 2003 a 2007.

 

Jiří Husák (1982, Praha)

Působí na poli časopisecké i knižní ilustrace, komiksu, volné kresby a malby, grafických návrhů knižních přebalů, log, webových stránek, plakátů, pozvánek a podobně. Pracuje klasickými i netradičními výtvarnými technikami. Podílel se na projektech Czekomiks či Komiksový kalendář.

 

Michal Ivan (1982, Bratislava)

Absolvent katedry designu na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, autor komiksů, designér postav počítačových her „Elveon“, „Elveon – druhý koncept“, „Overlord: Dark Legend“ pro Climax Group ve Velké Británii, „Heroes of Might and Magic VI“. Jeho dílem je také řada přebalů pro česká vydavatelství.

Ceny: 2008 – Nejlepší výtvarník, Akademie science fiction, fantasy a hororu

2009 – Nejlepší výtvarník, Akademie science fiction, fantasy a hororu

2010 – Eurocon 2010: Český Tešín, encouragement award.

 

Karel Jerie (1977, Praha)

Absolvent Výtvarné školy Václava Hollara a oboru malba na AVU v Praze. Vedle malby se zabývá tvorbou komiksů a ilustrací. Je členem SVU Mánes a zakládajícím členem občanského sdružení na podporu komiksu Seqence. Podílí se na výtvarné podobě internetových stránek www.komiksarium.cz a www.hrdinovesvetu.cz.

V roce 2008 získal první cenu v kategorii profesionálů na Mezinárodním komiksovém festivalu v Lodži (Polsko).

Z díla: Komiksová alba - Oidipus Rex (Garamond), Šifra mistra Hanky (Garamond), komiksové sborníky - Inseminátor , O nemrtvých jen dobré, Aargh! - Havraní speciál. Komiksy a ilustrace v časopisech Aargh!, Crew, Pot, Zkrat, Bedeman, Reflex, A2, Ikarie, Nový Prostor, Komiksfest! Revue,

Deníky Bohemia, E15, Mladá Fronta, Stripburger atd.

 

Karel Kadlec (1965, Praha)

Základ jeho práce dnes tvoří volná kresba tužkou následně zpracovávaná v počítači. Je autorem ilustrací pro časopis Pevnost, k básnické sbírce Čítanka jaro Jiřího Ortena, vytvořil vizuál na titul povídkové sbírky Hry na bolest Petry Neomillnerové, je také autorem komiksu „Maskáček a hrdinové“ pro dětskou rubriku časopisu Historický kaleidoskop. V současnosti se zabývá grafickou úpravou knih.

Výstavy: Klub Zemědělské univerzity Praha 1986 a 1988 (samostatné výstavy), Přáslavice 1989 - PDA (společná výstava u příležitosti Sametové revoluce), Noční představy – Těsně vedle Burundi (samostatná výstava).

 

Jan Patrik Krásný (1955, Praha)

Absolvent Akademie výtvarných umění v Praze. Od roku 1989 publikuje komiksovou kresbu v různých časopisech a novinách. Jádrem jeho tvorby jsou ilustrace - vytvořil přes 400 obálek, převážně k fantasy a sci-fi literatuře.

V roce 2002 získal ocenění od Evropské společnosti sci-fi (European SF Society) v kategorii Nejlepší malíř. Akademie science fiction, fantasy a hororu jej ocenila jako nejlepšího malíře v roce 2004, 2005 a 2006.

 

Tomáš Kučerovský (1974, Brno)

Absolvent fakulty architektury brněnského VUT. Zabývá se komiksy, knižními a časopiseckými ilustracemi, návrhy knižních obálek, grafickou úpravou publikací, návrhy pro počítačové hry… O českém komiksu přednášel na festivalech v Petrohradě, Bukurešti a Haarlemu. Účastnil se na více než 30 výstavách u nás i v zahraničí (Slovensko, Polsko, Makedonie, Itálie, Rumunsko, Francie, Rusko, Singapur, Holandsko).

Ceny:

2002 – „Za nejlepší výtvarný přístup“ na mezinárodním komiksovém festivalu v Lodži (Polsko)

2003 – „Za nejlepší alternativní komiks“ na mezinárodním komiksovém festivalu v Bělehradě (Srbsko)

2005 – „Za nejlepší kresbu“ ComXcon, Praha, „Encouragement Award“ na Euroconu v Glasgow (Velká Británie

2008 – „Za nejlepší krátký příběh“, Komiksfest, Praha

 

Lubomír Kupčík (1957, Praha)

Umělecký malíř, restaurátor (rekonstrukce kostela sv. Václava, Národního divadla v Praze, Španělského sálu Pražského hradu). Jeho zájem o etnografii, zoologii a paleontologii výrazně ovlivnily jeho prvotní tvorbu. Jeho práce se objevují v řadě knih, převážně se sci-fi, fantasy

a dobrodružnou tématikou – např. obálky knih: Koniáš – Muž na stezce, Koniáš – Vlk samotář, Predátoři, Hvězda mého života, JFK – Svůj svět si musíme zasloužit a další.

 

Roman Kýbus (1975, Kaplice)

Publikovat začal v časopise „Dech draka“ a modulech k hernímu světu Asterion. Je „dvorním malířem“ spisovatele Zbyňka Kučery Holuba. Věnuje se malování převážně obálek a ilustrací ke knihám s fantasy či dobrodružnou tematikou, tvorbě obalů na alba metalových skupin (ROOT). Mimo to se výtvarně podílí na projektech pro děti (např. výukové pomůcky, učebnice pro základní školy, pohádky). Mezi jeho práce patří: Pohádky kocoura Kostičky, Stíny jihu a Město přízraků (Asterion), Imperium černé a zlaté, Na vlnách podivna a další.

 

Pavol Martinický (1955, Bratislava)

Projektant – architekt, výtvarník, publicista. K jeho snům patří realizace „domu pro sci-fistu“ nebo stavba či aspoň interiér sci-fi klubu. Věnuje se kresbě, malbě, volné grafice, v posledních letech i menší plastice. Realizoval i několik samostatných výstav v Bratislavě, Lodži (2002, Polsko), Berlíně (2003), Chotěboři na Avalconu (2007).

 

Juraj Maxon (1963, Bratislava)

Slovenský výtvarník se širokým záběrem sahajícím od knižních ilustrací a obálek přes scénografii, bodypaintig, custom painting, velkoplošné exteriérové malby až po koncepční umění. Ilustroval přes 100 knih. V roce 2000 byl zařazen jako jeden z mála evropských autorů mezi stovku nejlepších a nejvýraznějších výtvarníků na světě v ročence SPECTRUM 6 (The Best in Contemporary Fantastic Art).

Ceny:

Nejlepší evropský výtvarník roku 1995 (53th World Science fiction convention, Glasgow, England)

Nejlepší výtvarník roku 1999 (Akademie SF, fantasy a hororu)

 

Tibor Paštrnák (1982, Olešná)

Vítěz 1. kola soutěže Galerie Nemesis v amatérské tvorbě fantasy a sci-fi. Svoje díla vytváří digitálně, preferuje realistickou malbu s fantasy a horor tematikou.

 

Dan Růžička (1961, Vysoké Popovice)

Absolvent pedagogické fakulty, pracuje od dob ukončení studií ve školství. Od r. 1993 byl ředitelem brněnské školy, v současnosti vede ZŠ a MŠ ve Vysokých Popovicích. Věnuje se komiksové kresbě. Vytvořil a publikoval asi 100 stran černobílých komiksových příběhů, několik desítek stran barevných seriálů a také kreslil erotické komiksy. Propadl výtvarné technice airbrush, kterou doplněnu o ilustrační kresbu používá dodnes.

Ceny:

2006 - 1. místo za nejlépe vypracovanou ilustraci – na Airbrush art festivalu, Praha

 

Michal Šulek (1980, Bratislava)
Autor se umístil na 2. místě v 1. ročníku soutěže amatérských výtvarníků Galerie Nemesis.

Martin Zhouf (1962, Černošice)

Absolvent Pedagogické fakulty v Ústí nad Labem. Spolu s M. Pecákem a V. Návratem založil výtvarnou skupinu ProArt. Je členem Unie výtvarných umělců, Syndikátu výtvarných umělců a Syndikátů autorů fantastiky.

V letech 1991 a 1992 získal ocenění čtenářské ankety IKARIE za nejlepší scifi ilustraci. Je držitelem ceny Objev roku 92 na Euroconu ve francouzském Fayence za obálku časopisu Ikarie.

Jeho dílo je známé z obálek knih Ondřeje Neffa, pro něhož od roku 1988 působí jako „dvorní ilustrátor“. Od roku 1990 též ilustruje knihy Dicka Francise pro nakladatelství Olympia (přes 40 obálek). Celkem však upravil nebo ilustroval více než 350 knih.

Místo konání:
Galeria Fotografii Foto Cafe 102, Łódź, ul. Piotrkowska 102
Datum:

Od: 24.5.2012 19:00
Do: 7.6.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala