Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.3.2019 - 29.2.2020

Nepokojné mládí: Dům evropských dějin

Za posledních 70 let se mladí lidé proměnili z pasivních přihlížejících ve společenskou sílu, jež píše dějiny. Výstava představuje čtyři generace mladých lidí, kteří dospívali v klíčových obdobích evropské historie: koncem 40. let, v 60. letech a v 80. letech 20. století a na počátku 21. století. Věnuje se nejzásadnějším momentům života mladých – od vzdělání a zaměstnání přes utváření identity až po hledání lásky.

Tyto zkušenosti nevyhnutelně formovala dobová politika, společnost, kultura a ekonomika. Dospívání v otevřené a svobodné společnosti se velmi liší od mládí prožitého v chudobě a pod politickým útlakem. Mladí lidé v celé Evropě se vymezovali vůči hodnotám svých rodičů a sami sebe vnímali jako odlišnou generaci – „naši generaci“. Vytvářeli si vlastní kulturu na základě vlastních hodnot, za něž byli ochotni bojovat, a dokonce i zemřít. Zdroj: Dům evropských dějin

Tato výstava o mladých lidech však není určena pouze jim. Rodiče mohou na výstavě poměrně jednoduchým způsobem přiblížit svoje mládí, či mládí svých (pra)rodičů i díky „rodinné stezce“, na které děti dostanou množství zábavných úkolů, otázek a her.

A jaká je česká stopa na této „celoevropské“ výstavě? Exponáty pocházejí z různých koutů Evropy a tak se návštěvníci mohou seznámit s předměty, prostředím a událostmi, které hýbaly Evropou ve stejný moment, avšak v jiných místech a jiným způsobem – ať už se jednalo o srpen 1968 v Praze či protesty v Paříži, pád železné opony a hnutí punku v západním Německu nebo studentské protesty v Rumunsku. Dům evropských dějin vystavuje také posmrtnou masku Jana Palacha . Zároveň se ale také může posluchač a divák nespočetných video- a audiozáznamů pousmát při poslechu české hudby ze 40. let či při pohledu na knihu „My děti ze stanice ZOO“ ležící na nočním stolku ve stylizovaném punkovém doupěti.

ČC Brusel spolu s velvyslanectvím ČR v Belgii, poslankyní evropského parlamentu Michaelou Šojdrovou a Domem evropských dějin organizují v kontextu výstavy "Restless Youth" promítání filmu Jan Palach (CZ, 2018) - pouze pro zvané. Kdy: 1. března 2019 – 29. února 2020

Kde: House of European History - Belliardstraat Rue Belliard 135, 1040 Etterbeek

Více informací: ZDE

 

© Weinberger, Karlheinz The Estate of Karlheinz Weinberger, Winterthur, CH

 

Místo konání:

Datum:

Od: 1.3.2019
Do: 29.2.2020

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala