Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.10.2011 18:00

Koncert Nicoly Jappelli

Koncert Nicoly Jappelli, který organizuje Assessorato alla Cultura di Agrate Brianza u příležitosti partnerské spolupráce s městem Česká Třebová, bude zahájen v neděli 2. října v 18:00 v kostele Santa Maria Annuciata. Hudba Niccolò Paganini, Johann Kaspar Mertz, Mauro Giuliani, Luigi Legnani, Václav Tomáš Matějka.

PROGRAM KONCERTU

Niccolò Paganini (1782-1840) Otto Ghiribizzi MS43

Johann Kaspar Mertz (1806-1856) Due Bardenklänge op.13,  An Malvina,  An die Entfernte

Mauro Giuliani (1781-1829) Rossiniana op. 119

Luigi Legnani (1790-1877) Sei Capricci op. 20

Václav Tomáš Matějka (1773-1830) Sonata in Mi minore op. 31, Allegro moderato, Scherzo e Trio Capriccio

Niccolò Paganini (1782-1840) Sonata in Mi maggiore MS 87, Minuetto Rondò: Allegro

 

Nicola Jappelli

se narodil v Miláně v roce 1975. Studoval hru na klasickou kytaru ve třídě Paola Paoliniho na milánské Konzervatoři Giuseppe Verdiho. Zde získal diplom roku 1996. V letech 1991 – 1997 se zúčastnil několika mistrovských kurzů kubánského skladatele a dirigenta Leo Brouwera, během kterých rozvinul své interpretační a skladatelské dovednosti. Jeho zájem o dobové kytary ho dovedl až ke studiu u skvělého českého kytaristy Pavla Steidla. Během let 1999 – 2006 se zúčastnil mistrovských kurzů vedených tímto kytaristou ve Weikersheimu, Zvolenu a Florencii.  V roce 2004 obdržel zvláštní stipendium na kurz vedený P. Steidlem a L. Alvinim od benátské organizace Cini Foundation. Specializací Nicola Jappelliho je romantická hudba prováděná na dobové nástroje.

Nicola Jappelli získal ocenění na několika národních a mezinárodních soutěžích (naposledy obdržel 1. cenu na Paganiniho soutěži v Parmě). Svou profesní dráhu započal v roce 1992 vystoupeními v Itálii, Anglii, Španělsku, Německu a Švýcarsku.

Nicola vystoupil na významných kytarových festivalech a podiích jako sólista nebo jako člen komorních hudebních souborů (duo až kvinteto). Mezi nejvýznamnější patří Società dei concerti v Miláně, Salone Estense ve Varese, Lyceum pro Musica ve Florencii, Festival Pucciniano ve Forte dei Marmi, Festival Chitarristico v Pordenone, Festival Paganini v Parmě, Face International Guitar Series ve Falmouthu (Anglie), Fondazione Cini v Benátkách, Mandelssohn-Stiftung v Lipsku (Německo), Musica nelle dimore storiche della Toscana ve Florencii, Teatro Dal Verme v Miláně, Univerzita ve Valencii (Španělsko), Konzervatoř ve Florencii a pásmo koncertů Musuca Rara probíhajících v Sacristy of Santa Maria delle Grazie v Miláně a na Istituto Cervantes v Manile (Filipíny)

Nicola je od roku 2005 členem seskupení Esemble Sentieri Selvagii, které sdružuje významné interprety současné hudby. V letech 2004, 2006, 2008 a 2011 pořídil nahrávky skladeb členů tohoto seskupení (mj. i svých) pro rozhlas RAI RADIO 3.

V roce 2002 nahrál CD s hudbou Fernanda Sora pro Frame Record Company ve Florencii. Jeho druhé CD, vydané u stejné společnosti, bylo nahráno roku 2004 ve spolupráci se sopranistkou Pilar Moral. Na tomto CD se objevují španělské skladby 19. stol. od Sora, Castra a Morettiho.

Pochvalné recenze na tato CD se objevily v časopisech Amadeus, American record guide, Suonare news, v hudebním sloupku v novinách Repubblica a na webových stránkách www.earlyromanticquitar.com . Nicola hraje na obou CD na romantickou kytaru kopírující Legnani model Stauffer z roku 1830, postavenou německým stavitelem B. Kressem.

Nicola je dale skladatelem rozvíjejícícm nový originální styl, který je fúzí různých vlivů od expresionismu až po minimalismus. Své skladatelské schopnosti rozvíjí na mistrovských kurzech, například u J. MacMillana.

Díla Nicola Jappelliho vydaná u nakladatelů Rugginenti, Sinfonica a Daminus byla vřele přijata mezinárodní kritikou. Napsal skladby pro různé nástroje a seskupení (solová kytara, dvě kytary, flétna a kytara,  klarinet a kytara, kytara smyčcový orchestr, klavír, varhany, harfa, smyčcový kvartet, orchestr, sbor aj.). Tato díla byla provedena mezinárodně uznávanými solisty a soubory v Japonsku, USA, Mexiku, Brazílii, Anglii, Slovensku, Řecku, Tanzánii, Polsku, Bulharsku a take Itálii v těchto městech: Milan, Treviso, Arona, Novara, Bologna, Rome, Frosinone, Latina, Foggia.

 http://www.nicolajappelli.it

Místo konání:

Chiesetta Santa Maria Annuciata, via Gian Matteo Ferrario, 53 Agrate-Brianza (MI)

Datum:

2.10.2011 18:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala