Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.3.2020

*** PŘESOUVÁ SE NAPOZDĚJŠÍ TERMÍN *** Noc literatury 2020

Na letošní Noc literatury se můžete těšit již 26. března v Budapešti v partnerství s Divadlem Örkény a 2. dubna v Debrecíně, kde je partnerem akce Divadlo Csokonai. Letošním českým autorem je Marek Šindelka.

Literární happening Noc literatury nabízí široké veřejnosti příležitost seznámit se netradičním způsobem s tvorbou současných evropských spisovatelů. Pátý ročník obnovené Noci literatury, kterou organizuje EUNIC Hungary a koordinuje ČC Budapešť, bude zaměřen na téma "tajemství".

Více informací najdete na webové a facebookové stránce akce:

https://www.irodalomejszakaja.hu/

https://www.facebook.com/irodalomejszakaja/

 

Marek Šindelka

Básník a prozaik, držitel Ceny Jiřího Ortena (2006) a dvou Magnesií Liter za prózu (2012, 2017). Jeho knihy vyšly v angličtině, holandštině či polštině. Narodil se v roce 1984 v Poličce.

Únava materiálu

Osudy dvou uprchlíků zredukované na tělesnou zkušenost. Uprchlická krize zredukovaná na útěk. Marek Šindelka nenapsal sociálně-kulturní sondu, jeho novela přináší univerzální výpověď o fyzické izolaci a odtržení, ve kterém se mnozí uprchlíci nebo obecně migranti nacházejí. Jeho rytmizované, klipovité vyprávění se místy podobá arkádové počítačové hře, jeho fyzický jazyk hmatatelně přibližuje útrapy cesty. Novela Únava materiálu možná nepřináší komplexní analýzu současné uprchlické krize, ale přiměje čtenáře vctítit se do jejích obětí, které přišly o majetek, bezpečí a mnozí i o život. Je to strhující, empatické gesto, v němž se Evropa proměňuje z vysněného Ráje v nehostinné, nevraživé místo. Gesto, které nás konfrontuje s naším pohodlím.

Místo konání:

VII. kerület, Budapest

Datum:

26.3.2020

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala