Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.5.2010 0:00 - 0:00

Noc literatury

Kateřina Tučková, Tomáš Zmeškal, Petra Soukupová

 

Během letošního ročníku Noci literatury se v Berlíně představí tři čeští autoři, kteří úspěšně debutovali teprve v posledních letech a kteří obdrželi renomované literární ceny. V Berlíně budou číst z překladů svých nových děl, která dosud v němčině nebyla zveřejněna. Všechny zvolené ukázky vypráví o komplikovaných vztazích v různých rodinách, které se pokoušejí čelit politickému nátlaku, osobním tragédiím nebo sociálnímu vyloučení.

 

Ve svém druhém románu Životopis černobílého jehněte vypráví Tomáš Zmeškal (1966) o dvojčatech Lucii a Václavovi, kteří vyrůstají v Praze v 70. a 80. letech. Dětství jim neztěžuje pouze to, že vyrůstají bez rodičů. Jejich otec, kterého nikdy nepoznali, pocházel z Afriky, a tak jsou oba snědé pleti a musí se stále znovu a znovu bránit proti resentimentu jen málo uvědomělé společnosti.

 

Ve svém souboru povídek Zmizet zavádí Petra Soukupová (1982) své čtenáře do současnosti. Vypráví o rodinách, které „tak nějak žijí – není to vždycky špatné, ale jen málokdy je to dobré“. Ve středu pozornosti čtení v Berlíně stojí rodina, kterou stíhají těžké rány osudu a která už nikdy nenajde cestu zpět k normálnímu životu, což autorka popisuje mikroskopicky přesně a s velkou schopností vcítit se do svých postav.

 

Rodina, kterou ve svém románu Vyhnání Gerty Schnirch představuje Kateřina Tučková (1980), je česko-německá. Dnes by tato konstelace nevedla k žádným zásadním problémům, ve 30. a 40. letech však příslušnost k různým národnostem a ideologiím vrazila klín do středu rodiny.

 

Večerem budou provázet Christina Frankenberg a Mirko Kraetsch.

 

Autorské čtení v rámci Roku české kultury v Kleisthausu je součást projektu Noc literatury, organizovaného Českými centry a jejich partnery v mnoha zemích.

 

Úterý, 11.5., 19.00 hod.

Kleisthaus, Mauerstraße 53, 10117 Berlin

Vstup zdarma, potvrzení účasti na: www.kleisthaus.de, Tel. 18 527 - 2648, Fax 18 527 – 1871

 

> měsíční program

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

11.5.2010 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum Berlín, Kleisthaus


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala