Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.3.2017 19:00 - 23:00

Noc literatury 2017

Loni obnovená Noc literatury zaznamenala obrovský úspěch a vysokou návštěvnost. Proto bude projekt pokračovat i v roce 2017 a zúčastní se opět 22 institutů / ambasád. Partnerem projektu je Magistrát hl. m. Budapešti a věhlasné Divadlo Józsefa Katony. Dramaturgie Noci literatury se letos zaměřila na žánr povídka a novinkou letošního ročníku bude i vydání antologie světové povídek. České centrum Budapešť je koordinátorem celé akce.

Online programový sešit lze číst zde.

Mapa ke stažení zde.

Noc literatury proběhne v pátém a devátém obvodu města Budapešti. Celkem budou představeny povídky z 22 zemí:

Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Itálie, Izrael, Japonsko, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Slovesnko, Španělsko, Švýcarsko, Turecko a Velká Británie. 

Kurátorka a zároveň šéfredaktorka literárního portálu Litera.hu Nagy Gabriella vybrala z české nabídky třech autorů následující:

Pálenka (Prózy z Banátu)

Rumunsko. Banát. Odlehlé hory nad Dunajem. Vesničky, v nichž už téměř dvě století žijí čeští krajané. Svět, ve kterém se zastavil čas. Do jedné z těchto vesnic přijíždí mladý učitel z Moravy. Přijíždí, aby zapomněl. Ale každodenní realitu venkovského života a nesmělé pokusy začlenit se do uzavřené komunity mu postupně čím dál tím více zastiňují právě neodbytné vzpomínky. V odloučenosti a samotě, uprostřed omamných banátských scenerií jako by náhle každá maličkost upomínala na dětství, trpká léta strávená v gymnastické tělocvičně, ztracené ženy, cesty, útěky...

Matěj Hořava

(1980) přichází s meditativní, autobiograficky laděnou a stylisticky vytříbenou prózou. Fragmentární kapitoly se postupně spojují v mozaiku, která zobrazuje jeden nevšední osud, jeden svérázný způsob existence. V současné době žije v Gruzii.

Místo konání:

Budapešť

Datum:

30.3.2017 19:00 - 23:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala