Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.9.2020 19:00

Nový německý překlad Máchova Máje

Překladatel Ondřej Cikán a bohemista Alexander Woell hovoří o novém překladu klasického díla české literatury.

„Byl pozdní večer – první Máj – večerní máj byl lásky čas.“ Tak zní známé počáteční verše lyrickoepické básně „Máj“ Karla Hynka Máchy, kterou se básník éry romantismu v Česku proslavil až do dnešních dní. V díle, které se v Česku řadí k povinné četbě, vypráví Mácha o loupežníkovi Vilémovi a jeho milované Jarmile. Vilém zabije svého soka, aniž by věděl, že se jedná o jeho otce. Před popravou se loučí působivými obrazy ze života. V roce 1836, osm let po uveřejnění českého originálu, se objevil první překlad do němčiny od mladého studenta medicíny Siegfrieda Kappera. V následujících letech se o německé znění pokoušeli i další překladatelé. V březnu 2020 vydal ve svém nakladatelství Ketos nový překlad Máje Ondřej Cikán, autor a překladatel rakousko-českého původu. Text se snaží německému čtenáři zprostředkovat co nejvěrněji, včetně zachování zvukomalby a formálních specifik původního znění. S profesorem Alexandrem Woellem, který se Máchovi a jeho dílu intenzivně věnoval ve svých výzkumech a přednáškách, pohovoří o své překladatelské činnosti a přečte úryvek ze svého překladu Máje.

Společná akce spolku Weltlesebühne a Českého centra Berlín k příležitosti svátku svatého Jeronýma, Mezinárodnímu dni překladatelů a za podpory Českého literárního centra.

Vstup zdarma, vzhledem k pandemii koronaviru je kapacita akce omezena a je nutné se na ni předem registrovat zde:  https://machas-maj.eventbrite.de

Při návštěvě Českého centra prosím dbejte na naše aktuální hygienická opatření.

 


 

 

V průběhu akce fotografujeme za účelem zveřejnění na naší internetové stránce nebo na našich účtech na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instragram a Youtube. Svojí účastí na akci vyjadřujete souhlas se zveřejňováním fotografií, na kterých můžete být také vy. Pokud s tím nesouhlasíte, sdělte to prosím naší fotografce/našemu fotografovi nebo někomu z našich zaměstnanců.

 

Foto: Chabe01 / CC-BY-SA-4.0

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

30.9.2020 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce

dní předem