Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.10.2012 - 7.10.2012

Projekty Archifon II. a The Treenimal Escape oživí Nuit Blanche v Bruselu

Na letošním osmém ročníku „Nuit Blanche“ v Bruselu se v noci z 6. na 7. října 2012 představí i dva české projekty: Archifon II. od Tomáše Dvořáka a Dana Gregora a The Treenimal Escape od Lindy Čihařové. Jedná se o dvě video-instalace mladých umělců a České centrum v Bruselu se podílí na jejich přípravě.

„Nuit Blanche“ je v překladu z francouzštiny „bílá noc“ a znamená to také probdělou noc. Kulturní projekt „Nuit Blanche“ se během jedné noci snaží oživit určitou část města uměleckými projekty a spojit tak umění s městem a jeho běžnými zákoutími. Poprvé byl odstartován v Paříži v roce 2002 a v Bruselu byl poprvé uveden v roce 2005. Cílem bruselského vydání je znovuobjevení zákoutí Bruselu díky jinému pohledu umělce. „Nuit Blanche“ chce také ukázat noční město a využít i místa, která jsou  běžně pro veřejnost uzavřená.

Do projektu se mohou přihlásit umělci z celého světa a zástupci města Brusel vybírají sami projekty pro čtvrť, která v daném roce zažije Nuit Blanche. Z letošní desítky přihlášených Čechů získali možnost účasti právě Tomáš Dvořák a Dan Gregor s projektem Archifon II. a Linda Čihařová s The Treenimal Excape.

Archifon II. je obří virtuální hudební nástroj, který návštěvníci mohou rozehrávat pomocí laserových ukazovátek. Jednotlivé architektonické prvky prostoru jsou světelně a zvukově namapovány a spouštějí se dotykem laserového paprsku. Hybnou silou je interakce jednotlivých účastníků instalace. Způsob a významy jednotlivých částí nástroje jsou volné asociace autorů a jsou inspirovány architektonickou situací v daném prostoru. Projekt bude představen v Chapelle Royale, protestantském kostele sousedícím s královskou knihovnou.

Více informací na: http://www.archifon.org/

Tomáš Dvořák je mladý český umělec, který je především známý jako hudebník pod jménem Floex, ale zabývá se i multimediálními projekty (http://www.floex.cz/). Dan Gregor (http://www.initi.org/) je jedním z průkopníků mappingu v Česku. V roce 2010 si se svou skupinou The Macula (http://themacula.com/) pohrál s Pražským orlojem, což otevřelo dveře k zahraničním projektům jako je otevření muzea v Liverpoolu nebo 100leté oslavy tamní Liver building.

Druhý projekt se jmenuje The Treenimal Escape a přijede ho představit autorka Linda Čihařová. V této video-instalaci se Linda zamýšlí nad tím, jak se cítí rostliny, keře a stromy v městském prostředí, kde je jim „přikázáno“ jak a kam mají růst a kam už nemohou. Jedná se o večerní venkovní video-instalaci, která využívá živého keře s kultivovaným tvarem nebo jiného zeleného lidmi upravovaného porostu jako projekčního plátna.

Linda Čihařová (1982) žije a pracuje v Praze, kde vystudovala Vysokou školu Uměleckoprůmyslovou. I když má její tvorba široké rozpětí a kombinuje nová média s klasickými, jednotícím prvkem a hlavním inspiračním zdrojem zůstává krajina a vzájemné vazby s jejími obyvateli.

Nuit Blanche v Bruselu probíhá v noci z 6. na 7. října 2012 od 19hod do 3hod ráno na různých místech Bruselu. Účastní se ho přes 40 umělců z Belgie, Francie, Velké Británie a dalších zemí.

Více informací na stránkách projektu: http://2012.nuitblanchebrussels.be/en/home/

Místo konání:

Brusel

Datum:

Od: 6.10.2012
Do: 7.10.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala