Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.5.2018 - 3.6.2018

Ó hory, ó hory, ó hory

Výstava zaměřená na současnou architekturu v českých a slovenských horách v historickém a krajinném kontextu se představí v Design factory v Bratislavě od 10. května - 3. června 2018. Premiérově se představila od 22. března - 6. května 2018 v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze. Výstavu otevřou Tomáš Bujna (Dílny NZW) a Dan Merta (Galerie Jaroslava Fragnera v Praze). Při ohníčku nám zahraje akustický set s kytarou zpěvák Walter Schnitzelsson.

Design factory touto výstavou navazuje na spolupráci s českou Galerií Jaroslava Fragnera v Praze, která po několika inspirativních výstavách věnovaných kvalitním novostavbám a renovacím horských staveb v alpském a norském prostředí představuje realizace v českých a slovenských horách a pohořích.


Ačkoli mají oba státy rozdílná morfologická východiska, téměř stoletá společná historie významně ovlivnila jejich architektonický vývoj. Výstava představuje šedesát staveb v typologické škále od vyhlídek, environmentálních center přes hotely a relaxační střediska až po rodinné domy, především však vyzdvihují citlivý kontextuální přístup a vzrůstající snahu po udržitelnosti. Právě tento trend ruku v ruce s požadavkem zvyšování komfortu a nabídky služeb vede často k realizaci velmi zdařilých staveb, ale také otevírá otázku ochrany a zachování divoké přírody před člověkem.


Zastoupena budou téměř všechna pohoří (Šumava, Krkonoše, Krušné hory, Jizerské hory, Orlické hory, Jeseníky, Moravskoslezské Beskydy, Javorníky, Karpaty, Vysoké Tatry, Nízké Tatry, Západní Tatry, Malá a Velká Fatra a Slovenský Raj) a realizace současné, tedy novodobé historie obou republik, doplní i zajímavé stavby a nerealizované projekty, které stály u zrodu zájmu o turismus v daných lokalitách, případně připomínají výrazné počiny architektonických dějin (Dušan Jurkovič, Sial apod.).


Výstavou bude provázet i publikace, která nebude jen katalogem představených projektů, ale zároveň poslouží návštěvníkům při turistických a lyžařských výletech v obou republikách jako alternativní průvodce horskou architekturou.


Vstup na výstavu je volný.


kurátoři / Dan Merta, Tomáš Bujna


Galerie Jaroslava Fragnera v Praze, 22. března - 6. května 2018, www.gjf.cz

 

Místo konání:

Bratislava, design factory, Bottova 2

Datum:

Od: 10.5.2018
Do: 3.6.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala