Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.8.2018 19:00

O slavnosti a hostech

Piknik v lese – vesele klábosící společnost se sejde ve sluncem zaplavené lesní idylce, pak je ale neznámým člověkem vyzvána, aby poslouchala jeho příkazy. Když to jeden z hostů odmítne, je v ohrožení. Filmové podobenství o přizpůsobení se politické moci a zničení těch, kteří si stojí za svými názory, se stalo jedním z nejvýznamnějších filmů období před Pražským jarem. Před kamerou účinkují známí pražští intelektuálové, kteří tím vyjádřili svou kritiku vůči stávajícímu politickému režimu.

O konci pražského jara

Před 50 lety v noci z 20. na 21. srpna 1968 vstoupili na území tehdejšího Československa vojska Varšavské smlouvy, konkrétně Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky. Snahy o reformaci a liberalizaci socialistického režimu v Československu poté utichly stejně tak jako jeden z nejinovativnějších proudů evropských filmových dějin, tzv. československá nová vlna.

Při příležitosti tohoto výročí představí České centrum Berlín společně s Zeughauskinem filmový maraton „O konci pražského jara“ právě těch filmů, které vznikly v posledních letech československé nové vlny. Kromě jiného budou k vidění i tři filmy, které vznikly až po pádu komunismu a svým dějem se vrací k období konce pražského jara.

 

O slavnosti a hostech

ČSSR 1966, 68 min., v originálním znění s něm. titulky, režie: Jan Němec

 

Místo konání:

Zeughauskino, Deutsches Historisches Museum, Unter den Linden 2, 10117 Berlin

Datum:

17.8.2018 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala