Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.8.2018 20:00

Occupation 1968

Pět zemí Varšavské smlouvy okupovalo v roce 1968 Československo. O 50 let později pět režisérů právě z těchto zemí natáčí svůj krátký film o událostech roku 1968 z pohledu okupantů.Jaké pocity měli vojáci, kteří byli vysláni do cizí země, aby tam „udělali pořádek“? Jak se „malý člověk uprostřed Evropy“ chová, když stojí tváří v tvář takzvaným „velkým dějinám“? Jakou roli hraje osobní odpovědnost, zachování si vlastního postoje či morálky, a co se s nimi děje ve chvílích, kdy jde o zachování si vlastního života (nebo o plnění rozkazu)?

Occupation 1968

SK/CZ/PL/BG/HU 2018, 130 min., v originálním znění s titulky, režie: Stephan Komandarev, Marie Elisa Scheidt, Linda Dombrovszsky, Magdalena Szymkow, Evdokia Moskvina

 

O konci pražského jara

Před 50 lety v noci z 20. na 21. srpna 1968 vstoupili na území tehdejšího Československa vojska Varšavské smlouvy, konkrétně Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky. Snahy o reformaci a liberalizaci socialistického režimu v Československu poté utichly stejně tak jako jeden z nejinovativnějších proudů evropských filmových dějin, tzv. československá nová vlna.

Při příležitosti tohoto výročí představí České centrum Berlín společně s Zeughauskinem filmový maraton „O konci pražského jara“ právě těch filmů, které vznikly v posledních letech československé nové vlny. Kromě jiného budou k vidění i tři filmy, které vznikly až po pádu komunismu a svým dějem se vrací k období konce pražského jara.

 

Místo konání:

Zeughauskino, Deutsches Historisches Museum, Unter den Linden 2, 10117 Berlin

Datum:

29.8.2018 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala