Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.4.2011 - 7.5.2011

Odkaz s lidskou tváří Lodž

Výstava přibližuje pomocí mnoha archivních dokumentů, fotografií a vzpomínek historii Polsko-česko-slovenské solidarity, která vznikla ve Vratislavi na počátku osmdesátých let. Zamýšlena byla jako zastřešující platforma pro spolupráci oponentů komunistických režimů z obou států, která až do roku 1987 působila jako malá konspirativní skupina.

Výstavu „Odkaz s lidskou tváří“ připravilo České centrum y ve Varšavě a Polský Institut v Praze ve spolupráci s českým historikem Petrem Blažkem. Výstava dokumentárních fotografií a lidských příběhů disidentů, členů KSS-KORu a Charty 77 byla prezentována v Polském institutu v Praze, v Polsku pak v desítce měst, v tom rovněž ve Varšavě.

 Díky výstavě se můžete seznámit jak s fotografiemi, které doslova obletěly svět, tak s méně známými dokumentárními snímky. Na fotografiích, například ze setkání českých, slovenských a polských disidentů v Krkonoších, můžeme vidět Václava Bendu, Stanislava Devátého, Václava Havla, Ladislava Hejdánka, Annu Kowalskou, Martu Kubišovou, Jacka Kuroně, Antoniho Macierewicze, Adama Michnika, Piotra Naimského, Jiřího Němce, Zbigniewa Romaszewského, Annu Šabatovou, Jaroslava Šabatu, knížete Karla Schwarzenberga, Vlastimila Třešňáka, Petra Uhla,  Alexandra Vondru, Lecha Wałesu a mnohé další.

Výstava, především zde popsané příběhy, jsou svědectvím o osudech lidí, kteří se nebáli nesouhlasit s tehdejším komunistickým režimem a veřejně svůj nesouhlas deklarovat. Má nejen historickou hodnotu, ale jejím cílem je především oslovit nejmladší generaci.

Čestnou záštitu nad akcí převzal velvyslanec České republiky v Polské republice J. E. Jan Sechter.

 Generální partner: Misgurnus a.s.

www.misgurnus.cz

Více informací:

http://www.vons.cz/odkaz

 

Místo konání:
Łódź, Galeria Fotografii Foto Cafe 102, ul. Piotrkowska 102
Datum:

Od: 12.4.2011
Do: 7.5.2011

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala