Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.11.2007 0:00 - 2.12.2007 0:00

Okno de českého loutkařství

Historicky nejrozsáhlejší zahraniční prezentace českého loutkového divadla se uskuteční na festivalu Titirijai v Tolose.

 

„Okno do českého loutkářství

 

     Na přelomu listopadu a prosince letošního roku se v rámci Mezinárodního loutkářského festivalu „Titirijai 07“ (Loutky) – 24.11.-2.12.2007 ve španělské Tolose uskuteční historicky nejrozsáhlejší, mnohotvárná a důstojná zahraniční prezentace českého loutkového divadla pod názvem  „Okno do českého loutkářství“. Festival v Tolose, který  letos slaví 25. výročí od svého založení je štědře podporován španělským ministerstvem kultury, vládou provincie Guipúzcoa i městem Tolosa a díky tomu může zvát divadla a umělce z celého světa. V jeho čele stojí pan  Miguel Arreche – Generální sekretář UNIMA International se svojí dlouholetou spolupracovnicí paní Idoyou Otequi  Vedle vlastního programu organizuje festival v Tolose dominantní sekci nazvanou „Otevřené okno“, jejímž smyslem je seznámit domácí publikum s loutkářskou tradicí a uměním konkrétní zvolené země.(Výborný ohlas měly v minulosti např. Indie a Čína). Miguel Arreeche  při návštěvě Mateřinky v roce 2005 oslovil s myšlenkou společné realizace  „Českého okna“ ředitele Naivního divadla Liberec a vicepresidenta UNIMA Stanislava Doubravu . Ten si pro spolupráci vybral PhDr. Jaroslava  Blechu z  Moravského zemského muzea a paní  Ninu Malíkovou – předsedkyni českého   centra UNIMA a po dvou letech se projekt ,jako výsledek společné snahy, naplňuje.

Prezentace v národní sekci má pravidelně tři části: divadelní představení několika vybraných  souborů, odborné tematické diskuse a  obsáhlou výstavu.  Hostující země vnímají svoji účast jako prestižní prezentaci národní kultury v zahraničí. Stalo se tak i v případě České republiky, kdy Ministerstvo kultury vstřícně a významně celou akci podpořilo.

Skupinu českých divadel – Divadlo DRAK („Všechno lítá, co peří má“), Naivní divadlo Liberec („Janek a  kouzelná fazole“), plzeňská ALFA („Tři mušketýři“) , Divadlo Líšeň Brno („Robinson“) a Teátr Víti Marčíka čeká  v  Tolose a okolí na 30 představení. Kulatý stůl nabídne přednášku s historickým pohledem  Niny Malíkové, ukázky české animované produkce, informace o současné tvorbě statutárních divadel a  nezávislých scén , informace o loutkářském školství i diskusní fórum , kterého se zúčastní i zástupci českého velvyslanectví a ředitelka Českého centra v Madridu.

          Nejnáročnější (scénáristicky, produkčně, finančně) část českého projektu představuje obsáhlá výstava v rozlehlých výstavních prostorách barokního paláce Aranburu (10 sálů o celkové rozloze 480 čtverečních metrů). Její koncepci, produkci a garanci zajistil autor a kurátor PhDr. Jaroslav Blecha a realizační tým oddělení dějin divadla Moravského zemského muzea v Brně. Výstava, jejíž mírně zmenšená  podoba se stala součástí letošní liberecké Mateřinky, přibližuje publiku mimořádnou tradici českého loutkářství od přelomu 18. a 19. století do současnosti. Základ tvoří exponáty ze sbírky Moravského zemského muzea v Brně (kočovné a rodinné loutkové divadlo), ale také z několika dalších veřejných i soukromých sbírek, z fondů některých divadel a majetku výtvarníků (spolkové a institucionální loutkové divadlo). Výstava představuje podstatné charakteristické vývojové trendy českého loutkového divadla s prvky, které jsou v mezinárodním kontextu unikátní - divadlo kočovných marionetářů, rodinné a spolkové loutkové divadlo, svébytný umělecký projev zástupců české moderny a progresivní tvůrčí počiny poválečné.

      Po Tolose se výstava přestěhuje do výstavních sálů  Paláce šlechtičen v Moravském zemském muzeu v Brně , kde ji bude možné navštívit až do března 2008.

                        Stanislav Doubrava

ředitel Naivního divadla Liberec-koordinátor projektu

 

Více informací na stránkách festivalu http://www.cittolosa.com/index.php?option=com_content&task=view&id=153&Itemid=1

 

Místo konání:

Avda. Pio XII, 22-24
28016 Madrid
Španělsko

Datum:

Od: 24.11.2007 0:00
Do: 2.12.2007 0:00

Organizátor:

Festival v Tolose


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala