Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.11.2012 19:00

Nejzajímavější momenty v dějinách české architektury

V rámci cyklu Českých úterků se Staropramenem se uskuteční přednáška architekta Radosława Stacha a následně projekce dokumentárního filmu Oko nad Prahou.

Radosław Stach představí během večera věnovaného české architektuře nejzásadnější momenty jejího rozvoje. Nebudou chybět témata jako katedrála sv. Víta, funkcionalistická zástavba Zlína podle Baťovy koncepce průmyslového města, kubismus v české architektuře aj. Přednášku zakončí projekce dokumentu Oko nad Prahou a přiblížení pohnutého osudu Národní knihovny v Praze i jejího autora.

Radosław Stach je absolventem Fakulty architektury ČVUT v Praze a IaaC v Barceloně. Mimo jiné je spoluautorem (s Jackiem Rzyskim) vítězného návrhu na rozšíření divadla v Opoli (Teatr Lalki i Aktora w Opolu). Spolupracuje Authirized Rhino Training Center a Buro Happold.

Více informací: http://radoslawstach.com/

Film Oko nad Prahou rež. Olga Špátová je osobním i politickým životopisem Chobotnice neboli projektu pražské Národní knihovny, ale také životopisem zejména posledních let života autora tohoto návrhu Jana Kaplického, který si ve svém deníku v roce 1998 mimo jiné poznamenal: vyhrát soutěž a mít jednu lásku. Tímto zápisem, přečteným v úvodu snímku Eliškou Kaplicky, jakoby český architekt světového formátu napsal nejen "scénář" svojí závěrečné životní dekády, ale také filmu, který sleduje dramatický společenský příběh tvůrčí imaginace a také intimního vztahu muže a ženy.

Projekt Českých úterků vznikl v rámci sítě Czech Centers a jejich generálního partnera, pivovaru Staropramen. Díky společnému úsilí se klub Bazar ve varšavské Praze změní každé úterý v základnu dobrého piva, dobré kuchyně a kultury na nejvyšší úrovni. A to všechno v českém duchu!

 

Místo konání:

Bazar, Warszawa, Okrzei 26

Datum:

20.11.2012 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala