Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.6.2016

Open Night

V rámci festivalu Open Night České centrum Kyjev uskuteční promítání českých filmů pro zájemce o českou společnost a kulturu.

 


Anatomie gagu   

 Dokumentární / Krátkometrážní / Komedie, Česko, 2008, 20 min

Režie: Josef Abrhám ml.

Scénář: Josef Abrhám ml.

Kamera: Tomáš Nováček

Hrají: Josef AbrhámLadislav SmoljakJiří MacháčekJan BudařVáclav HavelBřetislav Pojar,Bolek PolívkaPavel KoutskýZdeněk SvěrákLuděk SobotaCtibor TurbaVladimír JustKarel VachekIvan Horák

Ropáci

Krátkometrážní / Sci-Fi, Československo, 1988, 20 min

Režie:  Jan Svěrák

Scénář:  Jan Svěrák

Hrají:  Lubomír BenešJiří NěmecIvo KašparJan RokytaEmil NedbalČestmír Řanda ml.

Dokumentární mystifikace o novém živočišném druhu, kterému vyhovují životní podmínky, které jsou pro nás smrtelné. Ocenění v roce 1988 - Studentský Oscar Americké filmové akademi

 


Moravská Hellas

Dokumentární / Krátkometrážní, Československo, 1963, 34 min

Režie:  Karel Vachek

Scénář:  Karel Vachek

Kamera:  Josef Ort-Šnep

Hrají:  Jan Saudek, Kája Saudek, Alena Karpilová, Jožka Severin

Absolventský film Karla Vachka. Dokumentární esej, který je napůl veselou, napůl útočnou hříčkou a zároveň parodií na „investigativní“ filmovou reportáž. Strážnické folklorní slavnosti, podporované tehdejší kulturní politikou, dávno ztratily vztah k autentickému folkloru. Ve filmu působí jako bizarní divadlo s takřka surrealistickými prvky, které Vachek umocňuje netradičními postupy (komentující titulky, zpěv, deklamace do kamery, hrané etudy, spojování reportáže s fikcí). Vzniká strhující filmová koláž, v níž vystupují figurky lidových bavičů, maléreček, kýčařů a kšeftařů, muzejníků i starousedlíků, konfrontovány s podivnou dvojicí „jednovaječných“ reportérů Karlem a Janem Saudkovými a jednou znuděnou herečkou – figurantkou. Ti s osobitou ironií a vtipem ukazují smutnou pravdu. Přestože tehdy oficiálně zaznívalo volání po pravdivosti a osobním morálním angažmá, Vachek s filmem tvrdě narazil. Poté, co snímek vyvolal bouřlivé diskuse na festivalu v Karlových Varech, dlouho se nedostal do kin. Údajně jej zakázal sám prezident Novotný. Název filmu ironicky odkazuje k výroku sochaře Augusta Rodina, který při návštěvě Slovácka přirovnával tamní ztepilé ženy ke krasavicím starého Řecka.

 


Furiant 

Krátkometrážní, Česko, 2015, 26 min

Režie:  Ondřej Hudeček

Scénář:  Ondřej Hudeček

Kamera:  Ondřej Hudeček

Hrají:  Julius Feldmeier, Filip Chlud, Marie Poulová

„Aby se mohl stát prvním skutečným dramatikem realismu, musel pocítit, jaké to je, být posledním romantikem." I tak by se dalo popsat mládí klasika českého divadla Ladislava Stroupežnického – alespoň to se specifickým humorem činí ve svém filmu režisér Ondřej Hudeček. Snímek s podtitulem Komedie o třech dějstvích parafrázuje klišé televizních inscenovaných dokumentů a po svém dotváří obraz slavného dramatika a dramaturga tak, jak ho (ne)známe z učebnic literatury. Slovy autorů, nechybí zde napětí, humor, násilí, naděje, emoce, nahota, sex ani šťastný konec.

 


 

Amanitas

Krátkometrážní, Česko, 2015, 22 min

Režie:  Jakub Šmíd

Scénář:  Lucia Kajánková

Kamera:  Vidu Gunaratna

Hudba:  Petr Kružík

Hrají:  Jindřich Žampa, Filip Bařina, Lenka Krobotová, Klára Melíšková, Martin Finger

Do prostoru bývalého vojenského prostoru je nepovolaným vstup zakázán. Zdejší letiště je místem, kam utíkají před světem potížista Robin a "já už nejsem malej" Vojta, nevlastní bráchové z dvou odcizených rodin z nedaleké vesnice. Jedno dobrodružství se zvrtne a v sychravý podzimní den se do jejich prostoru vydávají matky obou chlapců. Nedobrovolná trojice spojenců musí najít Vojtu, než se klukovina změní v tragédii

 


Lesapán 

Mysteriózní / Pohádka / Fantasy / Horor / Krátkometrážní, Česko, 2015, 20 min

Režie:  Pavel Soukup

Scénář:  Petr Koubek

Kamera:  Václav Tlapák

Hudba:  Daniel Patras

Hrají:  Vladimíra Havlíčková, Marek Pospíchal, Jakub Koudela, Matěj Ruppert, Josef Rarach

Karel je hajný tělem i duší. O les se stará pevnou rukou a může se pyšnit trofejemi, o kterých si myslivci často nechávají jen zdát. V opuštěné části lesa ale pytláci probudí tvora, který by Karlovi mohl být rovnocenným soupeřem. V pohádkách se mu říká Hejkal, ale setkání s ním rozhodně nemusí skončit pohádkově. Zatímco se mu Karel snaží přijít na stopu, Hejkal je blíž, než si myslí. Mezi tajemným tvorem a Karlovou dcerou Aničkou vznikne zvláštní spojenectví. Kdo se nakonec stane jediným pánem lesa?


 

Pohádková země

Dokumentární / Krátkometrážní, Česko, 2014, 20 min

Režie: Robin Kvapil

Scénář: Robin Kvapil

Kamera: Šimon Dvořáček

Za devatero horami, devatero řekami žije Raimund Niederfuhr, vlastník pohřebního ústavu v Uhlířských Janovicích. Vyrábí litinové rakve pro šlechtu. Vítězslava Klimtová vlastní pohádkovou zemi v Pičíně. Ve snímku zazní hlasy pánů Hitlera, Beneše, Gottwalda, Havla a Putina. Jestli neumřeli, žijí tam dodnes. A jestli umřeli, Niederfuhr je pochoval...


 

Třída smrti

Krátkometrážní / Animovaný / Horor / Mysteriózní / Thriller, Česko, 2013, 7 min

Režie: Pavel Soukup

Základní škola Rybnická má novou senzaci! Ve třídě učitelky Zimové každý rok zemře jeden žák. Je to morbidní shoda okolností nebo jsou žáci ve třídě opravdu prokletí? A pokud ano, jsou prokletí nějakou nadpřirozenou mocí nebo jen lidskou krutostí?


Jáma

 Dokumentární / Krátkometrážní, Česko / Estonsko, 2010, 23 min

Režie:  Jiří Stejskal

“JÁMA“ je dokument, zobrazující život ukrajinské rodiny, která se nepoddá soudobému způsobu života. Tam, kde se staré střetává s novým, kde se transformuje něco jedinečného, vzniká konflikt. Dokument se věnuje tématu rodiny a tradičních ukrajinských Vánoc - stejně jako nesnadným životním podmínkám, které připravil stavební projekt města Kyjeva. Je to příběh o víře, která uhasíná jako poslední.

 


Ukrajinská čítanka: Ukrajina, davaj, Ukrajina!

Literárně-filmový cyklus ili středoevropského literárního festivalu Měsíc autorského čtení. Vznikla svébytná televizní antologie soudobé ukrajinské literatury, která autorským pohledem českých, slovenských a polských dokumentaristů přináší nejen portrét konkrétního literáta, ale vcelku zajišťuje i základní orientační mapu přítomné ukrajinské literatury. Jednotlivé díly Čítanky trvají 8 minut a jsou volnými filmařskými esejemi vyjadřujícími reflexi osobnosti daného spisovatele a jeho tvorby. Nejen forma dokumentární eseje, ale také režisérská pestrost (každý jeden díl režíruje jiný režisér) zajišťuje, že ve výsledném tvaru nejde o suchopárné (či magazínové) povídání o literatuře, ale o živé a zábavné setkávání s literaturou.

Místo konání:

Kyjev

Datum:

25.6.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala