Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.2.2007 0:00 - 0:00

OPERA "Káťa Kabanová" v Novosibirsku

Dne 3. února 2007 bude poprvé na teritoriu Ruské federace uvedena opera Leoše Janáčka KÁŤA KABANOVÁ. Stane se tak ve Státním akademickém divadle opery a baletu v Novosibirsku.

Je s podivem, že se tato Janáčkova opera, jejíž libreto vychází z Ostrovského hry BOUŘE, dosud nikdy v Rusku nehrála. Její uvedení ve Velkém divadle v Moskvě se snažil v osmdesátých letech minulého století prosadit režisér Ansimov (známý českým divákům z hostování v pražském Národním divadle, kde v sedmdesátých letech vytvořil působivou inscenaci Prokofjevovy opery VOJNA A MÍR), pro tuto příležitost byl dokonce připraven překlad do ruštiny, k uvedení však nedošlo.

 

Inscenace v Novosibirsku bude realizována v českém originále. Vedení divadla přijalo toto rozhodnutí v souvislosti se současnou celosvětovou operní praxí, kdy všechny opery – až na malé výjimky – jsou uváděny v originálním jazyce. Pro ruské pěvce není samozřejmě čeština bez obtíží, shluky souhlásek již tak obtížné pěvecké party interpretům nijak neulehčují. Příprava inscenace však byla zahájena více jak před rokem a všichni sólisté své role již před zahájením režijních zkoušek dobře ovládali.

 

K nastudování inscenace byli pozváni čeští umělci: režisér Tomáš Šimerda a dirigent František Preisler. Tomáš Šimerda je absolventem operní režie na hudební fakultě pražské AMU, vytvořil několik desítek inscenací v různých českých divadlech a stovky hudebních programů pro Českou resp. Československou televizi, mj. i několik inscenací oper. V letech 1999-2001 byl uměleckým šéfem Janáčkovy opery Národního divadla v Brně, v letech 2001-2006 ředitelem Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha a po přechodnou dobu souběžně i šéfdramaturgem Centra divadelní a hudební tvorby České televize, od července 2006 je ředitelem Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem. František Preisler je výraznou dirigentskou osobností mladé generace, na poli opery zaujal především nastudováním Šostakovičovy opery LADY MACBETH MSENSKÉHO ÚJEZDU v pražském Národním divadle. Jeho hudební talent je však všestranný, působí též jako skladatel a aranžér, ruskému publiku se již představil jako dirigent Koncertu hvězd, pořádaném opakovaně v kremelském Sjezdovém paláci za účasti Karla Gotta a dalších předních českých interpretů. Scénická podoba inscenace opery KÁŤA KABANOVÁ v Novosibirsku je dílem hlavního scénografa divadla, nositele Státní ceny Ruské federace Igora Griněviče.

Místo konání:

3. Tverskaja-Jamskaja 33/39
125047 Moskva
Rusko

Datum:

3.2.2007 0:00 - 0:00

Organizátor:

Státní akademické divadlo opery a baletu v Novosibirsku.


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala