Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

31.1.2013 - 3.2.2013

Ozvěny Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava v Bruselu

České centrum v Bruselu společně s poslankyní Evropského parlamentu Zuzanou Brzobohatou, Zastoupením Kraje Vysočina v Bruselu, městem Jihlava a artovým kinem Cinéma Nova vás srdečně zvou na Ozvěny Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava, které proběhnou v Bruselu ve dnech 31. ledna 2013 – 3. února 2013. Zahajovací snímek bude promítán v prostorách Evropského parlamentu a v kině Cinéma Nova, ostatní filmy budete moci shlédnout pouze v Cinéma Nova.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Letos proběhl již 16. ročník této přehlídky. Základem festivalového programu jsou čtyři soutěže: Opus bonum pro světové dokumenty objevné svými tématy i filmovou řečí, Mezi moři uvádí pozoruhodné snímky ze zemí střední a východní Evropy, Česká radost zpřehledňuje nejnovější domácí tvorbu a sekce Fascinace věnuje pozornost vyhraněné podobě dokumentárního filmu - experimentálnímu dokumentu. V Bruselu budou zastoupeny všechny čtyři soutěžní sekce.

Více o MFDF Jihlava 2013: http://www.dokument-festival.cz/

Oficiální stránky Cinéma Nova: http://www.nova-cinema.org/

Přehled filmů, které se budou během Ozvěn promítat:

31/1/2013 21:00 Stopa (Exprmntl.cz)
Legendární příběh přátelství minimalisticky vyprávěný rozlehlými záběry zasněžené krajiny a pozorováním dvou lyžařů, kteří se vynořují z husté mlhy. Bohumil Hanč a Václav Vrbata tragicky zahynuli v březnu 1913 v Krkonoších během mezinárodního závodu v běhu na lyžích na 50 kilometrů. Když se extrémně zhoršilo počasí, Hanč upadl a zranil se, Vrbata se k němu vrátil, a půjčil mu část svého oblečení, ale ani jednoho se pak nepodařilo zachránit. 
Režie: Agáta Foukalová, Česká republika, 8 min, 2012

31/1/2013 Pevnost (Česká radost)
Jako výlet do skanzenu komunistické totality dvacátého století pojímá český dokument návštěvu Podněsterské moldavské republiky. Země, jejíž nezávislost je uznávána jen několika státy, zůstává izolovanou multinárodnostní enklávou udržovanou pohromadě silou autoritářského režimu. V zemi, kde se smí většinou natáčet jen z okna vlaku, mluví obyvatelé o strachu z udávání, ale i o pohodlném azylu před rušným světem a písně v televizi nadšeně opěvují zdejšího prezidenta.                                                                                   

Režie: Klára Tasovská, Lukáš Kokeš, Česká republika, 70 min, 2012

Po projekci bude následovat debata s režisérem filmu Lukášem Kokešem.

1/2/2013 19:30 Blokáda (Mezi moři)
Studentská stávka na Záhřebské univerzitě v roce 2009 měla jasné cíle – boj proti komercionalizaci vysokého školství, prosazení bezplatného studia a vyšší státní subvence. Záhy se stávka rozhořela v celém Chorvatsku. Studie jedné blokády analyzuje demokracii bez vertikální hierarchie. Mocenské cíle a politické role opět dominují nad utopickými vizemi studentů. Film funguje jako manifest autonomie, ideálů, zárodků demokracie v praxi a opakující se historie.
Režie: Igor Bezinović, Chorvatsko, 93 min, 2012

1/2/2013 21:00 Zpívá (Opus Bonum)
Mystérium vzpomínek a záblesků budoucích zklamání provází devatenáctiletou bhútánskou dívku do hlavního města Timphu, kde hodlá naplnit pěvecké ambice v estrádním pořadu. Ambientní rezonance scén a dialogů vytváří lo-fi variantu cest za dospělostí v zemi, kde televize byla oficiálně povolena až v roce 1999. Mystická oscilace mezi buddhismem a popkulturou vlomená do příběhů a vrstvících se obrazů opilých posvátných stařen, loudivých opic, slz zklamání a útěchy v bratrském souručenství.                               

Režie: Caroline Sascha Cogez, Dechen Roder, Dánsko, Bhútán, 48 min, 2012

Po projekci bude následovat debata s režisérkou filmu Caroline Saschou Cogez.

1/2/2013 Fata Morgána (Mezi moři)
Dubaj se stává prostorem audiovizuální meditace stavící do kontrastu majestátní a bujarý život velkoměsta s úzkostným a bezútěšným životem jeho obyvatel. Snímek zachycující Dubaj ve stavu po ekonomické krizi, která přerušila etapu horečnatého budování, vytváří delikátní impresi, v níž dlouhé jízdy městem střídají velké detaily ženy slunící se na pláži či obrazy písečných poryvů zasypávajících stavební dělníky. 
Režie: Srđan Keča, Velká Británie , Srbsko, 42 min, 2012

2/2/2013 20:00 Hledáme Korejce ze severu (Opus Bonum)
Dvojjedinost Severní a Jižní Koreje, násilně rozdělené mocenským zásahem Sovětského svazu, zasahuje osudově do životů obyvatel obou zemí dodnes. Emigrantů z totalitní země neustále přibývá, stejně jako rozpolcených rodin a osudů. Na denním pořádku jsou únosy, vydírání, překupnictví, vyhrožování likvidací i stovky nezvěstných. Temný stín se vznáší i nad sousední Čínou, kde většina stop překupníků a jejich obětí končí. Film pátrá po zmizelých Severokorejcích, zpovídá oběti i překupníky a mapuje šedou zónu politických dvojčat. 
Režie: Jero Yun, Francie, 65 min

2/2/2013 21:30 Kuichisan (Opus Bonum)
Portrét Okinawy, japonského ostrova, kde bývala americká vojenská základna, je pojatý jako roztěkaná procházka malého chlapce. Jeho pozornost je náhodně upoutávána nejrůznějšími nahodilými objekty i událostmi a představuje hrdé vítězství filmařské intuice nad systematičností. Kombinace 16mm černobílé kamery a barevných záběrů, od obrazu odpoutaná zvuková stopa i rozrývání hranic mezi dokumentem a fikcí dělá z filmu enigmatický, avšak fascinující zážitek.
Režie: Maiko Endo, Japonsko , Spojené státy, 76 min, 2012

3/2/2013 18:00 Zítra (Mezi moři)
„Oni vyhlásili vojnu svobodě, my vyhlašujeme svobodu Vojně.“ Vojna vyhlásila válku putinovskému Rusku - extrémní akce výtvarné skupiny jsou součástí komplexního postoje radikálně zpochybňujícího život v pozdním kapitalismu a výrobně-společenské vztahy soukromého vlastnictví. Andrej Grjazev uvnitř umělecké skupiny v deníkových záznamech sleduje pouliční akce a radikální, neutuchající odboj vůči hodnotám současné putinokracie, který vede až k zatčení a soudnímu procesu s členy guerillové jednotky. 
Režie: Andrey Gryazev, Rusko, 90 min, 2012

3/2/2013 20:30 Zvuk starých pokojů (Opus Bonum)
Kalkata, 2011. Oslava narozenin. V rozjitřeném rozpoložení rodinné oslavy se propadáme do studentských let nadějného a ambiciózního komunistického básníka Sarthaka. Jako mladý idealista a bonviván tříbí svůj jemnocit pro sociální problémy národa, altruistickou starost o živé tvory i revoluční povědomí. Vřeteno minulosti spřádá vzpomínky budoucích dilemat i základních lidských obav, starostí a radostí. V ozvěnách starých pokojů rezonuje revoluční étos, umělecké elitářství i neschopnost vlastního obstarávání se. 
Režie: Kokkho-Poth, Sandeep Ray, Indie , Jižní Korea ,Spojené státy, 74 min, 2012

Kdy: 31. ledna 2013 – 3. února 2013

Kde:
Evropský parlament, budova Paul Henri Spaak, 60 rue Wiertz, 1047, Brusel
Cinéma Nova, 3 rue d’Arenberg, 1000, Brusel

 Vstupné: 5€/3€, vstup na 2 filmy 7,50€/6€

 

                             

Místo konání:

Cinéma Nova,Cinéma Nova, 3 rue d’Arenberg, 1000, Brusel

Datum:

Od: 31.1.2013
Do: 3.2.2013

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala