Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.3.2020 - 9.3.2020

Ozvěny Ji.hlavy 2020 - mezinárodní festival dokumentárního filmu

I v letošním roce se můžeme těšit na oblíbený festival Ozvěny Jihlavy. Tento mezinárodní filmový festival se v Bruselu bude konat již 8. rokem a to ve dnech 4. - 9. 3. 2020. Ústředním tématem festivalu je klima, avšak snímky promítané kromě Bruselu také v Antverpách, odrážejí i širší společenská témata. 

Detailní program promítání + registrace  

Zahajovacím snímkem Ozvěn je film Postiženi muzikou  režiséra Radovana Síbrta. Hudební kroužek Jedličkova ústavu, dnes známý jako kapela The Tap Tap, založil před jednadvaceti lety Šimon Ornest a lidem s postižením tím dal příležitost uspět i mimo každodenní ústavní péči. Pozorující a k situacím pozorná kamera zaznamenala během let osobnostní vývoj několika muzikantů. Přitažlivá energie snímku, výjimečného přístupem k tematice tak často inklinující k soucitu, pramení ve vztazích mezi hudebníky a jejich kapelníkem, hybatelem dění, který svérázně napomáhá společenskému povědomí o lidech s hendikepem.

POZOR, z důvodu bezpečnostních opatření Evropského parlamentu se změnilo místo zahájení! Zahájení proběhne 4. 3. 2020 od 18:00 na adrese Taipei Representative Office in the EU and Belgium, Square de Meeûs 26 - 27, 1000 Brusel. Program zůstává nezměněn.

Zahájení se zúčastní režisér snímku, Radovan Síbrt, společně s kapelníkem orchestru, Šimonem Ornestem.

Na slavnostní zahájení je vstup zdarma, registrace je povinná ZDE. Registrace je možná do 2. 3.

V sobotu 7. března proběhne od 19.30 v bruselském kině Aventure projekce filmu Učit (Teach)  pojednávající o transylvánském venkovském učiteli matematiky, který vyučuje své studenty u sebe doma a ignoruje stávající osnovy. Film bude uveden v belgické premiéře a pozvání na debatu nejen o rumunském školním systému přijala producentka filmu Dorin Ionita.

Další den se bude na stejném místě promítat belgický dokument Bez Postihu (That Which Does Not Kill), ve kterém režisérka Alexe Poukine nachází delikátní způsob, jak diskutovat o důsledcích znásilnění: bolesti a mechanismů jejího zvládání. Vstupenky k zakoupení v kině Aventure / online.

V pátek 6. 3. proběhne projekce filmu Sólo také v Bruselu, v Evropské komisi. Promítání je určeno přednostně zaměstnancům a stážistům Evropské komise, pro více informací o přístupu pro externí návštěvníky se obraťte na tento email.

Tento rok festival nově spolupracuje s kinem a filmovou školou v Antverpách, 5. 3. se zde mohou studenti zúčastnit projekce snímku FREM slovenské režisérky Viery Čakányové, která také bude mít vlastní masterclass. Film je reakcí na současnou vlnu posthumanistického uvažování způsobeného rozvojem technologií a umělé inteligence stejně jako klimatickou krizí. Akce je určená především studentům University of Antwerp, pokud máte o akci zájem, kontaktujte nás prosím na tomto e-mailu. Od 17:30 potom De Cinema promítne film Sólo režiséra Artemia Benkiho. Tento film nám nastíní duši nemocného klavírního virtuóze a skladatele, který se po svém propuštění z psychiatrické léčebny vrací domů.

 

Cinema RITCS (Brusel) proběhne letos promítání snímku V mém těle  (In My Skin) režisérky Anny-Sophie Richard zabývající se tématem domácího násilí. Režisérka také po filmu uvede vlastní master-class. Masterclass je určená primárně studentům umělecké školy RITCS, pokud byste se však rádi zúčastnili, napište na tento e-mail. Festival se v pondělí 9. března rozloučí filmem Afázie režisérky Jeleny Jurešy působící v  Gentu. Tématem filmu je belgická koloniální politika, rakouský útisk Balkánu a etnické konflikty po rozpadu Jugoslávie – zdánlivě nesouvisející dějinné epizody spojené do jedné linie.

Detailní program promítání + registrace  

Zahajovací ceremoniál: 4. března 2020, Taipei Representative Office in the EU and Belgium, Square de Meeûs 26 - 27, 1000 BruselRegistrace povinná zde. 

Kdy: 4. - 9. 3. 2020

Kde: Věnujte prosím pozornost různým místům konání, více informací o místech a aktuální informace zde.

Vstupné: 2-6€, zahajovací ceremoniál zdarma

Organizátoři: České centrum Brusel, MFDF Jihlava, město Jihlava, zastoupení kraje Vysočina v Bruselu, místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja, europoslankyně Dita Charanzová, europoslankyně Marcela Šojdrová, (Cinema) RITCS, Cinema Aventure, De Cinema, Evropská komise.

 

 

 

 

 


Místo konání:

various

Datum:

Od: 4.3.2020
Do: 9.3.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala