Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.3.2018 - 11.3.2018

Ozvěny MFDF Ji.hlava 2018

I v letošním roce se můžeme těšit na oblíbený festival Ozvěny Jihlavy. Tento mezinárodní filmový festival se v Bruselu bude konat již 6. rokem a to ve dnech 5. - 11. 3. 2018. Letošní ročník se nově koná na různých místech napříč Bruselem, a divák má tak možnost kromě zajímavých snímků poznat i nová místa jako Cinema RITCS, Cinema Galeries, Le Cercle des Voyageurs a sály Evropského parlamentu.

Prvním snímkem Ozvěn bude Poslední šichta Tomáše Hisema  režiséra Jindřicha Andrše, ve kterém nás autor přenese do dolu na Ostravsku a ukáže nám reálnou tvář pracovního dne na tomto místě. V ten samý den je možné zhlédnout cestopisnou koláž Opera o Polsku, ve které se režisér Piotr Stasik zabývá hledáním polské identity. Tento snímek získal ocenění Nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy. Piotr Stasik nás bude provázet i následující den dopoledne, a to v úterý 6.3., kdy se v anglickém jazyce uskuteční jeho masterclass zaměřená na film. Ani tento den ale o filmový zážitek nepřijdete, večer se můžete přijít podívat na mysteriózní dokufikci Meteory,která přiblíží příběh jistého kurdského města na východě Turecka v době vypuknutí válečného konfliktu

Další den se můžeme těšit na režijní debut bejrútské režisérky Rany Eid zvaný Panoptic, ve kterém nás autorka s sebou vezme na cestu po Bejrútu a do doby, kterou strávila v úkrytu během občanské války. Tento snímek, který se snaží reflektovat skutečnou situaci v Libanonu, získal cenu Nejlepší celovečerní debutový dokumentární film.

Ve čtvrtek 8.3. se bude konat oficiální zahájení festivalu v Evropském parlamentu, kde se poté bude promítat film  oceněný jako Nejlepší český dokumentární film roku 2017 - Český žurnál: Hranice práce od Apoleny Rychlíkové, realizovaný ve spolupráci se Sašou Uhlovou. Snímek zobrazuje pracovní prostředí v nejhůře placených zaměstnáních v Čechách, které Saša Uhlová půl roku zkoumala. Na slavnostní zahájení je nutno se registrovat.

V druhé polovině festivalu nás čeká ještě pět snímků. Páteční promítání otevře krátký animovaný snímek Hypnagogia, který zachycuje abstraktní krajiny polobdělého stavu před usnutím. Následující film Poslední v Aleppu režiséra Ferase Fayyada, je portrétem smutné reality války v Sýrii. Na příbuzné téma natočil francouzský režisér Eric Baudelaire sobotní snímek Také známý jako džihádista, který nabízí netypický pohled na radikalizaci mladého Francouze alžírského původu. Předposlední snímek Konec časů, za kterým stojí režisér Milcho Manchevski, je pětiminutovou filmovou esejí na téma času, na kterém nezáleží. Pokud Vás zajímá, co přesně tímto výrokem o svém díle autor myslel, rádi vás na promítání uvítáme.

Festival se s námi v neděli rozloučí filmem Na hraně volnosti, za kterým stojí dvojice Jens Lengerke a Anita Mathal Hopland, kteří nám ukáží svůj život plný adrenalinu díky zdolávání zakázaných částí města. Vzácnou návštěvou v tento den bude právě jeden z tvůrců, režisérka Anita M. Hopland, která se zúčastní promítání a navazující debaty. 

Detailní program promítání

Zahajovací ceremoniál: 8. března, Evropský parlament, Rue Wiertz 60, Altiero Spinelli Building (místnost A3G3). Registrace povinná zde. Vstupní karty se budou předávat (po předložení průkazu totožnosti) od 17:30 do 18:15 v "Infopoint Visiteurs", umístění viz mapa níže.


 

Kdy: 5. - 11. 3. 2018

Kde: Věnujte prosím pozornost různým místům konání, více informací o místech a aktuální informace zde.

Vstupné: 2-6€, zahajovací ceremoniál zdarma

Organizátoři: České centrum Brusel, MFDF Jihlava, město Jihlava, zastoupení kraje Vysočina v Bruselu, europoslanec Pavel Poc (Skupina progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu), RITCS, Le Cercle de Voyageurs, Cinema Galeries.

      

 

 

 

Místo konání:

various

Datum:

Od: 5.3.2018
Do: 11.3.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala