Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.5.2020 19:00

Vyprávění a scénické čtení Patricka Dewana: The Accidental Hero (Náhodný hrdina)

K připomenutí 75. výročí konce druhé světové války v Evropě představuje České centrum New York unikátní a pravdivý příběh amerického vojáka s českými předky, Matta Konopa, který se stal zvěstovatelem osvobození a konce války v západním Československu. Jeho vnuk, Patrick Dewane, představí příběh svého dědečka v exklusivním online scénickém čtení nazvaným The Accidental Hero, a to 8. května, 2020.

 

Zveme Vás shlédnout záznam  

scénického čtení z představení Accidental Hero

Patricka Dewana, který předvádí několik scén z své hry

spolu s archivními záběry z osvobozování západních Čech

 

Během druhé světové války se Mattovi Konopovi, americkému podplukovníkovi, stala jeho mateřština osudovou, když byl díky znalosti češtiny pověřen svou divizí jako „český specialista“ v osvobozování Československa americkou armádou. Shodou neuvěřitelných náhod a okolností se dokonce dostal do obcí, ze kterých pocházeli jeho prarodiče, kteří emigrovali do Spojených států. Češi ho přivítali jako hrdinu, a setkání s nimi mu zcela změnilo představu o své identitě.

Po válce se vrátil domu do Wisconsinu a o svých zážitcích z doby války se zmiňoval jen zřídka. Jeho rodina se o neuvěřitelném příběhu dozvěděla až po jeho smrti, kdy ve sklepě objevila studnici zápisků, fotek a vzácných filmových záběrů z doby osvobozování.

Je to právě 8. května, 2020, 75 let po osvobození západního Československa americkou armádou, kdy Konopův vnuk, Patrick Dewane, představí příběh svého dědečka ve speciálním online programu včetně unikátních archivních záběrů z válečné doby. Bude vyprávět o Konopově cestě plné zvratů, přes vylodění na pláži Omaha v Normandii a vánoční bitvy v Ardenách po vstup do Československa. Na samotném konci války Konop objevil svou ztracenou identitu, obklopen krajany, které doposud neznal. A zatímco Češi věřili, že je osvobodil, oni osvobodili jeho.

 Lt. Colonel Matt Konop Matt Konop Domažlice, Československo, 1945. Foto: Archív Patricka Dewana

 

Konopovi prarodiče odešli z vlasti v 60. letech 19. století za svým americkým snem. Konop sice vyrostl s češtinou, ale očekávalo se od něj, že „zameričtí“. Kvůli své znalosti češtiny se během války ocitl v čele předvoje armády osvobozující Československo. Při překročení československých hranic ho zvědavost zavedla do kraje svých prarodičů, který na výzkumných misích sám prozkoumával. To, co tam objevil, mu změnilo život. Češi nemohli uvěřit zázraku, že byli „osvobozeni jedním z nás“. On zase nemohl uvěřit, že ho uvítali jako hrdinu. Zcela mu to změnilo představu o tom, co to znamená být Čecho-Američanem.

Stejně jako mnoho jeho vrstevníků, Matt Konop po svém návratu o válce mluvil jen zřídka. Jeho příběh časem upadl do zapomnění. V Československu komunistický puč v roce 1948 přinesl s sebou represivní politický režim, který nastolil oficiální narativ dějin druhé světové války a nedovoloval veřejně mluvit o osvobození jihozápadních Čech americkou armádou. Takže zatímco Konopův příběh zanikl v Americe, v Československu bylo nelegální jej vyprávět. Když v roce 1983 zemřel, vypadalo to, že spolu s ním zanikl i jeho jedinečný příběh.

Avšak po objevení jeho zápisků a černobílých i barevných filmových záznamů, které Konop natáčel na 8mm kameru Kodak, se jeho vnuk rozhodl zinscenovat zážitky svého dědy do one-man show nazvaný The Accidental Hero (Náhodný hrdina). V posledních osmi letech toto představení odehrál na několika místech ve Spojených státech i v České republice. Příběh Matta Konopa, který byl téměř zapomenut, nyní šíří jeho vnuk s velikou radostí.

 

    

 

 

Patrick Dewane hrál svojí one-man show „The Accidental Hero“ v divadle Ford ve Washingtonu DC, v Národním muzeu druhé světové války v New Orleans a ve více než sto divadlech po celých USA. Pravidelně vystupoval na Osvobozeneckých slavnostech v Plzni a Domažlicích a vystoupil take na americkém velvyslanectví v Praze, v Klatovech, Holýšově a Klenčí v České republice. Mezi jeho 30letou kariéru v oboru umění patří nominace na Emmy a práce na opeře, která získala Pulitzerovu cenu za hudbu. Získal MFA na Brooklyn College, kde vystudoval divadelní management, žije v Minneapolis.

www.accidentalhero.net

 


Chcete-li mít přehled o nových událostech v Českém centru New York, přihlaste se k odběru našeho týdenního Newsletteru ZDE.
 

 

Pořádáno ve spolupráci s Generálním konzulátem České republiky v New Yorku.

 


 

Místo konání:

Bohemian National Hall, 321 East 73rd Street
NY 10021 New York
Spojené státy americké

Datum:

8.5.2020 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala