Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.9.2017 - 7.10.2017

Europeana Patrika Ouředníka: Theatre des Martyrs

Europeana, neboli „Stručné dějiny dvacátého věku“ je napsána v mystifikátorsky naivním tónu a je provokativním pokusem, jak v jednolitém tvaru jakési bizarní kroniky válek, vraždění, myšlenkových proudů a vynálezů ztvárnit svět dvacátého století. Po úspěšném uvedení divadelní inscenace režisérky Virginie Thirion v bruselském divadle Théâtre les Tanneurs v roce 2015 se můžete těšit na její uvedení tentokráte v Théâtre des Martyrs.

„A v roce 1989 vymyslel jeden americký politolog teorii o konci dějin, podle které dějiny roku 1989 vlastně skončily, protože moderní věda a nové komunikační prostředky umožňují lidem žít v blahobytu a všeobecný blahobyt že je zárukou demokracie a ne naopak, jak si to kdysi mysleli osvícenci a humanisté… Ale hodně lidí tu teorii neznalo a dál dělali dějiny, jako by se nechumelilo“. Nejen dobu po listopadu 1989, ale i celé dvacáté století je komentováno v tomto brilantním textu Patrika Ouředníka, který získal titul Kniha roku Lidových novin a byl nominován na prestižní zahraniční literární ceny jako například Prix Médicis Étranger (FR) nebo Evropská cena za literaturu.

Ouředníkův text se zamýšlí nad pokusy a problémy člověka s vysvětlením světa, ve kterém žijeme a s jeho překotným vývojem. I proto učaroval režisérce Virginii Thirionové a ta pro roli Europeany – barokní postavy, která je nositelkou a řečnicí Ouředníkova textu – zvolila Anne-Marie Loop. Europeana, tedy Evropa sama, nás bere s sebou na objevitelskou cestu po dvacátém století. Zákruty tohoto století, vášnivého i zklamaného, nám ukazuje z pohledu ženy, a činí tak tuto cestu neopakovatelnou a cynickou.

Text: Patrik Ourednik

Režie: Virginie Thirion

Europeana: Anne-Marie Loop

Asistent režie:  Tawfik Matine

Scénografie:  Sarah de Battice

Kostýmy: Odile Dubucq

Účesy: Stéphane Pardon

Líčení: Joëlle De Coster

Video: Eric Vanden Dunghen, Tawfik Matine 

Překlad a titulky: Patrik Ouředník a Gerald Turner

 

Kdy: 20. 09. – 07. 10. 2017

Kde: Théâtre des Martyrs, Place des Martyrs, 22, 1000 Brusel

Více informací: http://theatre-martyrs.be/saison/europeana/47D56FF7-EE28-038F-7809-6754381B88FF/

Místo konání:

Place des Martyrs 22, 1000 Bruxelles

Datum:

Od: 20.9.2017
Do: 7.10.2017

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala