Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.11.2018 20:00

Pavel Haas Quartet - století české a slovenské státnosti

Pavel Haas byl nejtalentovanějším žákem Leoše Janáčka. Jako mnozí další, i on zemřel v koncentračním táboře, a s ním i naděje meziválečného období. Jeho jméno nese jeden z nejlepších příkladů vynikající české kvartetní školy – Pavel Haas Quartet. V rámci jeho repertoáru nehraje prominentní roli nikdo jiný než Leoš Janáček.

Kvartet hraje ve složení:

Veronika Jarůšková – 1. housle

Marek Zwiebel – 2. housle

Jiří Kabát - viola

Peter Jarůšek - cello

 Program:

Antonín Dvořák - Smyčcový kvartet č. 14 As dur, op. 105

Leoš Janáček -  Smyčcový kvartet č. 2 „Listy důvěrné“


Pavel Haas Quartet založila v roce 2002 Veronika Jarůšková s violistou Pavlem Niklem, který byl jeho členem až do roku 2016, kdy musel soubor z rodinných důvodů opustit. Jejich spolupráce však nadále pokračuje – Pavel Nikl je stálým hostem souboru při interpretaci smyčcových kvintetů.

Po vítězství na soutěžích Pražské jaro a Premio Paolo Borciani v italském Reggio Emilia v roce 2005 se Pavel Haas Quartet rychle etabloval mezi nejvýraznější světové komorní soubory současnosti. Kvarteto vystupuje v nejvýznamnějších koncertních síních po celém světě a nahrálo šest CD ověnčených mnoha prestižními cenami mezinárodní kritiky. Členové souboru studovali u legendárního violisty Smetanova kvarteta Milana Škampy.

V koncertní sezóně 2018/19 bude Pavel Haas Quartet častěji vystupovat v České republice. Jako rezidenční soubor Českého spolku pro komorní hudbu uvede tři koncerty ve Dvořákově síni Rudolfina, vystoupí v Ostravě v rámci Hudebního maratonu Leoše Janáčka, na festivalu Lípa Musica v Novém Boru nebo na festivalu Janáček Brno 2018. Tato sezóna bude také probíhat ve znamení návratů na prestižní hudební festivaly jako Edinburgh International, Schubertiade nebo East Neuk a také do slavných světových koncertních sálů, jakými jsou Wigmore Hall v Londýně, Bozar v Bruselu, Théâtre de la Ville v Paříži, Herkulessal v Mnichově, De Doelen v Rotterdamu nebo Teatro della Pergola ve Florencii. Na jaře se Pavel Haas Quartet chystá na turné po USA a Kanadě. (oficiální web, kráceno)

Koncert je organizován s podporou Zastoupení hl. m. Prahy v Bruselu a Velvyslanectví ČR v BVelgiském královstí v rámci výročního programu k století české a slovenské státnosti, který najdete zde: http://brussels.czechcentres.cz/cs/1918/ a také je zařazen do programu s názvem Remembering 1918 koordinovaného palácem BOZAR.

 

Kdy: 7. 11. 2018 od 20:00

Kde: BOZAR, rue Ravenstein 23, Brusel

Lístky k dostání zde: https://www.bozar.be/fr/activities/138327-pavel-haas-quartet

 

 

Místo konání:

BOZAR

Datum:

7.11.2018 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala